انواع کابل شبکه

کابل شبکه

انواع کابل شبکه

در شبکه های محلی از کابل به عنوان محيط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. اجزای اصلی شبکه های امروزی توسط نوعی کابل کشی به یکدیگر متصل شده اند که بعنوان رسانه ارتباطی شبکه عمل میکند و سیگنالهای اطلاعاتی را بین کامپیوتر ها حمل میکند.

انواع مختلفی از کابلها وجود دارند که انواع نیازهای شبکه های بزرگ و کوچک را فراهم می کنند. از انواع کابلهای مختلفی که شرکتهای تولیدی عرضه می کنند (بالغ بر بیش از ۲۲۰۰ نوع کابل) انواع زیر بحث اصلی کابل کشی شبکه را تشکیل میدهند: ۱) کابل هم محور (coaxial) 2) زوج تابیده شده (twisted-pair) 3) با روکش (shielded) 4) بدون روکش (unshielded) 5) فیبر نوری (fiber-optic)

۱- کابل کواکسیال

کابل کواکسیال (کابل هم محور) انعطاف پذیر با دو هادی متشکل از یک سیم مسی,یک لایه عایق محافظ ,روکش تابیده شده فلزی ویک محافظ خارجی با مواد مقاوم در برابر آتش تشکیل شده است. کابل Coaxial امروزه به عنوان بیشترین کابل استفاده شده در شبکه ها به حساب می آید. دلایل زیادی برای استفاده وسیع از آن وجود دارد. کابل coaxial تقریبا گران، سبک، انعطاف پذیر و برای کار کردن بسیار آسان می باشد. آن قدر معمول است که به عنوان یک استاندارد محبوب در آمده است.

در ساده ترین شکل آن کابلcoaxial تشکیل شده است از یک هسته ساخته شده از مس خالص که توسط روکشی پوشیده شده است. یک روکش فلزی توری مانند و یک روکش بیرونی. همچنین نمونه ۴ روکشی آن نیز برای محیط هایی با ارتباطات بالاتر موجود می باشد. هسته کابل coaxial حامل سیگنالهای الکتریکی می باشد که درواقع همان اطلاعات ما را تشکیل می دهد. این هسته سیمی میتواند تک رشته ای یا به صورت چند رشته ای باشد. اگر به صورت تک رشته ای باشد معمولا جنس آن از مس است. هسته توسط یک عایق پوشیده شده است که آن را از توری سیمی موجود در کابل جدا می نماید. توری سیمی زمین مدار می باشد. سیگنالهای الکترونیکی گذری از هسته را در مقابل noise و crosstalk محافظت می نماید. crosstalk عبارت است از سیگنالی که به علت عبورجریان از سیمهای اطراف در هسته ایجاد می شود. همواره هسته و توری سیمی باید توسط عایق از همدیگر جدا گردند. در صورتی که در نقطه ای از سیم همدیگر را لمس کنند، کابل اتصال کوتاه شده است. درنتیجه noise به درون سیم مسی هسته راه پیدا می کند که این باعث تخریب اطلاعات می گردد. کل این مجموعه توسط یکروکش بیرونی غیر هادی که معمولا از پلاستیک یا تفلون ساخته می شود پوشیده می گردد.

کابل coaxialمقاومت بیشتری در مقابل افت سیگنال نسبت به کابلهای twisted-pair دارد. به دلیل مقاومت کابل Coaxial این کابل انتخاب خوبی برای فاصله های دورتر و سرعتهای بالاتر انتقال اطلاعات توسط دستگاههای ارتباطی می‌باشند.  

کابل کواکسیال
Coaxial

انواع کابل Coaxial

دو نوع کابل coaxial موجود است: این که شما چه نوعی را انتخاب می کنید بستگی به خاص شما دارد.

کابل نوع نازک Thinnet :

thinnet یک کابل coaxial انعطاف پذیر به ضخامت ۲۵/۰ اینچ می باشد. بخاطر انعطاف و سادگی استفاده، تقریبا در نصب هر نوع شبکه ای می توان از آن استفاده کرد. در شبکه هایی از thinnet استفاده می کنند که کابل شبکه مستقیما به کارت شبکه متصل می شود.

این نوع کابل می تواند سیگنال را تقریبا ۱۸۵ متر بدون افت دامنه حمل نماید. کارخانه های کابل سازی قرار دادهایی برای تولید انواع مختلف کابل دارند. کابلthninnet در خانواده ای از کابلها بنام rg59 قرار دارد و امپدانس معادل ۵۰ اهم دارا می باشد. امپدانس مقاومت سیم می باشد که برحسب اهم اندازه گیری شده است. اختلاف اصلی در کابلهای خانواده rg-58هسته کابل می باشد که ممکن است به شکل تک رشته یا چند رشته باشد.

کابل نوع ضخیم Thicknet :

کابل thinnet میتواند سیگنال را تا ۵۰۰ متر حمل کند. به دلیل این که این کابل می تواند پشتیبان انتقال اطلاعات صحیح به فاصله های دورتر باشد. معمولا از آن به عنوان ستون فقرات و ارتباط دهنده چندین شبکه محلی با کابل thinnetاستفاده می کنند. دستگاهی بنام transceiver کابل هم محور thinnet را به کابل هم محور بزرگتر thicknetاتصال می دهد. اما این اتصال باید توسط کارت یکی از دستگاههای کامپیوتر متصل به کابل thinnet انجام گیرد.

thicknet یک کابل coaxial ضخیم به قطر ۵/۰ اینچ میباشد. بعضی اوقات ممکن است این نوع کابل را کابل استاندارد ethernet بنامند. زیرا برای اولین بار در معماری معروف شبکه ethernet بکار برده شده است. هرچه هسته مس ضخیم تر باشد به همان اندازه کابل می تواند سیگنال را به فاصله طولانی تر حمل کند. این بدین معناست که کابلهای thicknet سیگنال را بیشتر از کابلهای thinnet می توانند جمل کنند.

بدین صورت که دربالای قطعه transceiver نواری بنام vampire وجود دارد که از درون با هسته سیم thicknet مرتبط می باشد. برای تبادل اطلاعات از یک کابل مجزای چند رشته ای بنام کابل transceiver استفاده می شود این کابل یک سرش به قطعه trancceiver و سر دیگرش به پورتی از کارت شبکه بنام aui متصل می گردد. نام دیگر این پورت dix می باشد زیرا توسط شرکتهای digital intel xerox طراحی شده است.

۲- کابل زوج به هم تابیده :

کابلی متشکل از دو رشته سیم عایق دار جداگانه که به هم تابیده شده اند. این کابل برای کاهش تداخل سیگنالهای حاصل از منابع رادیویی است. یکی از این دو سیم سیگنال حساس را حمل میکند و دیگری سیم زمین است کابل کواکسل (کابل هم محور) انعطاف پذیر با دو هادی متشکل از یک سیم مسی, یک کابل زوج به هم تابیده به دو نوع دسته بندی میشوند:  

کابل زوج به هم تابیده
زوجی

زوج به هم تابیده بدون شیلد (UTP):

کابلی متشکل از یک یا چند جفت سیم بهم تابیده که فاقد حفاظ است. این کابل ها انعطاف پذیرتر ازکابلهای زوج بهم تابیده حفاظ دار هستند. همچنین ارزانتر هست و فضای کمتری را نیز اشغال میکنند اما پهنای باند آنها کمتر است. UTP از مشخصات ۱۰BaseT پیروی میکند و روز به روز بیشتر در کابل کشی ها مورد استفاده قرار میگیرد. بیشترین طول این کابل ۱۰۰ متر است که شامل دو سیم مسی میباشد.

در آمریکای شمالی این کابل برای سیمهای تلفن مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از مشکلات زیاد کابل کشی، خط روی خط افتادن یا همشنوایی است که به معنای ادغام و اختلال سیگنال یک خط با خطی دیگر است. UTP نیز استعداد زیادی در این امر دارد مگر نوع شیلد دار.

زوج به هم تابیده با شیلد (STP) :

کابلی متشکل از یک یا چند جفت سیم بهم تابیده و روکشی از فویل و رشته مسی و روکش هم از که جفت سیمها تداخلی برای یکدیگر بوجود نیاورند. همچنین روکش هم از تداخل خارجی از تداخل خارجی جلوگیری میکند. بنابراین میتوان از آن برای انتقال سریع جهت فواصل طولانی بکار برد. STP از مجموعه سیمهای به هم تابیده تشکیل شده که هر جفت آن دارای یک شیلد میباشد. به دلیل وجود این شیلدها، STP از UTP قابل اطمینان تر است. از سوی دیگر هر یک از زوج های تابیده دارای یک روکش بیرونی هستند که در برابر تداخلات امواج خارجی از کابل محافظت میکنند.

۳- فیبر نوری:

کابل فیبر نوری نوعی کابل است که در شبکه ها مورد استفاده قرار میگبرد و سیگنالها را بصورت نوری منتقل میکند. این نوع کابل با استفاده از تارهای نوری، سیگنالهای دیجیتال داده را به صورت پالسهای مدوله هدایت میکند. این روش یکی از مناسب و سریعترین راه های انتقال داده میباشد. فیبر نوری از یک تار بسیار باریک شیشه ای به نام هسته تشکیل شده که با یک لایه ی شیشه ای بسیار نازک روکش شده است.  

فیبرنوری
فیبر نوری

  این نوع کابل می تواند از جنس پلاستیک هم باشد. نصب فیبر نوری با تارهای پلاستیکی آسانتر است! ولی این تارها نمی توانند اطلاعات را به همان فواصل دوری انتقال دهند که فیبر نوریبا تارهای شیشه ای انتقال می دهد. کابل فیبر نوری از دو رشته تشکیل شده است که یکی از آن ها برای انتقال داده ها و دیگری برای دریافت داده ها مورد استفاده قرار میگیرد. این کابل ها می توانند سیگنال ها را با سرعت ۲ گیگابیت در ثانیه انتقال دهند. چون این کابل ها به جای الکتریسیته نور را انتقال می دهند در مقابل استراق سمع نیز مصون هستند .

بر خلاف کابلهای هم محور و زوج بهم پیچیده که آنها رابه صورت الکتریکی انتقال می دهد. قلب هدایت کننده نوردر این کابلها شیشه یا فیبر پلاستیکی است که هسته نامیده می شود. این هسته توسط لایه منحرف کننده ای به نام Cladding احاطه شده که نور را گیرانداخته و در امتداد فیبر مرکزی هدایت می کنند.

هسته و لایه پیرامون آن بالایه دیگری از جنس پلاستیک یا پلاستیک گونه به نام روکش احاطه شده است. این کابل ها می توانند سیگنال ها را با سرعت ۲ گیگابیت در ثانیه انتقال دهند! چون این کابل ها به جای الکتریسیته نور را انتقال می دهند در مقابل استراق سمع نیز مصون هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button