1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. ☀️جدول علائم اختصاری کابل ها +✔️ توضیح حروف و کدهای اختصاری سیم و کابل

☀️جدول علائم اختصاری کابل ها +✔️ توضیح حروف و کدهای اختصاری سیم و کابل

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

با جدول علائم اختصاری کابل ها چقدر آشنایی دارید؟ تا به حال شده که در انتخاب درست بین مجموعه‌ای از سیم‌های مختلف گیر افتاده‌ باشید؟ برای شما هم این سوال پیش آمده که علامت اختصاری سیم و کابل روی هر یک از این محصولات به چه معناست؟ کافیست سیم و کابل برق را از نظر بگذرانید تا با یک سری کد، آدرس یا حتی عدد مواجه شوید. برای کسی که آشنایی چندانی با انواع کابل برق ندارد، دانستن این علائم کمی سخت و دشوار و بعضاً گیج کننده است.

اگر سیم و کابل‌هایی که همۀ ما می‌خریم استاندارد و معتبر باشد، شاهد علائمی روی آن‌ها خواهیم بود. این علائم ثبت شده‌اند تا اطلاعات خاصی را در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند. این باعث می‌شود تا به افراد در انتخاب نوع محصول مناسب با کاربری مد نظر کمک شود. برای مثال علایم اختصاری کابل خودنگهدار با سایر کابل‌ها متفاوت است که باعث تمایز این کابل از سایر نمونه‌ها می‌شود. با ما در سیم و کابل اعتماد البرزهمراه باشید تا درباره این علائم به صورت کاملا تخصصی صحبت کنیم.

علامت اختصاری سیم و کابل چه معنا و کاربردی دارد؟

همه می‌دانیم که سیم و کابل انواع گوناگونی دارند. هر یک از این محصولات دارای نوع رسانا، عایق درونی، نوع زره، اندازه سیم و ضخامت آن، آمپر و موارد گوناگون دیگر هستند که دانستن آن‌ها باعث می شود یک سیم را با نوع دیگر اشتباه نگیریم. به طور کلی علائم اختصاری که روی سیم و کابل مشاهده می کنیم، نشان دهنده ساختار محصول مورد نظر ماست تا مثلا اشتباهی به جای یک کابل برق قدرت از یک کابل تلفن دو زوج استفاده نکنیم یا کابل کواکسیال را به جای کابل فیبر نوری استفاده نکنیم.

علائم-اختصاری-سیم-و-کابل

البته احتمالا همۀ ما این مسئولیت را بر عهده فروشنده می‌گذاریم و ترجیح می‌دهیم به اطلاعات جزئی خود اکتفا کنیم. اما آگاهی از این علائم می‌توانند در مواقع ضروری و هنگام جایگزینی دو سیم یا کابل به کمک ما بیایند. پس نباید بی‌تفاوت از کنار آن عبور کنیم، زیرا ممکن است در صورت نداشتن اطلاعات کافی مدار برق خانه یا وسیلۀ مورد استفاده را با اشکالات جدی مواجه کنیم.

یک سیم یا کابل از چه لایه‌هایی تشکیل شده است؟

علامت اختصاری سیم و کابل تولید شده، طبق اصول و استانداردهای جهانی تعیین می‌شوند. برای مثال نمی‌توان علامت اختصاری یک کابل با رسانای مسی را با علامت کابلی که رسانای آن آلومینیومی است یکی کرد. از طرف دیگر استانداردهای ذکر شده از چند بخش مجزا از جمله ساختار لایه‌های مختلف کابل، رسانای کابل و تعداد رشته‌های موجود در هر سیم، نوع رسانا و سطح مقطع و در انتها ولتاژ نامی محصول مورد نظر تشکیل می‌شود.

کاربرد-علائم-اختصاری-سیم-و-کابل

اما فارغ از نوع استاندارد، هر سیم یا کابل را وقتی از قسمت بیرونی به داخل بررسی کنیم شاهد لایه‌های مختلفی خواهیم بود که هر یک باز هم بر اساس استانداردهای جهانی و البته با توجه به نوع کاربری متفاوت خواهد بود.

اما به طور کلی یک سیم برق ممکن است از روکش بیرونی، عایق میانی، روکش جداکننده، قطعه‌ای به نام آرمور (استفاده در برخی کابل‌های خاص)، حفاظ، عایق رسانا و هادی تشکیل شده باشد. این نکته را هم مد نظر قرار دهید که در برخی سیم و کابل‌ها شاهد لایه‌های اضافی هستیم و البته در برخی دیگر هم تنها با چند لایه محدود مواجه می‌شویم.

انواع علامت اختصاری سیم و کابل

وقتی کابل ها را بررسی می‌کنیم از چپ به راست باید علائم انگلیسی را مد نظر قرار دهیم. طبق این اصل، حرف اول علائم نشان دهندۀ جنس هادی یا همان رسانای کابل است که کار اصلی یعنی انتقال برق و الکتریسیته را بر عهده دارد. حرف دوم علائم جنس عایق را مشخص می‌کند. در مقالات گوناگون گفته‌ایم که عایق از هادی کابل محافظت می‌کند.

علائم-اختصاری-سیم-و-کابل-چیست

در انواع سیم و کابل در صورت برخورد با حرف سوم، باید بدانیم که منظور غلاف سیم و کابل است که می‌تواند با توجه به نوع محصول از جنس خاصی تهیه شده باشد و در انتها شاهد جنس روکش نهایی خواهیم بود که به عنوان حرف چهارم روی برخی از سیم و کابل‌ها ثبت می‌شود. اما در ادامه با قرار دادن جدول علائم اختصاری کابل‌ها به تفکیک هر یک از علائم را معرفی می‌کنیم.

جدول علائم اختصاری کابل ها

علائم اختصاریمفهوم علائم اختصاری
Yvجنس پی وی سی تقویت شده
Yuجنس پی وی سی با خاصیت تاخیرانداز شعله
Y2جنس پلی‌اتیلن
Yجنس پی وی سی
X11جنس پلی‌اورتان شبکه‌ای
X2جنس پلی‌اتیلن شبکه‌ای
Xجنس پی وی سی شبکه‌ای
tسیم یا کابل ضد موریانه
SLعلامت اختصاری کابل افشان کنترل
reمفتول تک رشته‌ای گرد
Qجنس بافت سیم از فولاد
Oسیم و کابل مقاوم به روغن
NA
جنس سیم یا هادی از آلومینیوم
Nجنس سیم یا هادی از مس
MZروکش آلیاژ از جنس سرب
Mنوع روکش سربی
Lنوع روکش آلومینیومی نرم
KLغلاف از جنس آلومینیوم
Kغلاف سرب
Hپلیمر بدون هالوژن با پیشگیری از انتشار شعله
G3نوع لاستیک از ایلن پروپیلن
G2نوع لاستیک سیلیکونی
Gجنس عایق از پلاستیک
fعلامت اختصاری افشان
Fنوار طولی ضد آب
eنوع هادی مفتولی
Dمحافظ مسی تابیده شده به صورت مارپیچ
Cمحافظ بافت سیم مسی
bدارای زره
Aجنس روکش از الیاف گیاهی

معرفی انواع کابل بر اساس علائم اختصاری

خب تا اینجا با انواع علامت اختصاری سیم و کابل آشنا شدیم. از کنار هم قرار دادن هر یک از این علائم ساختار کابل مورد نظر از نوع هادی، نوع عایق، جنس تشکیل دهندۀ اجزای کابل و ویژگی‌های اضافی هر سیم و کابل به دست می آید. در خرید و فروش انواع کابل این علائم بسیار اهمیت دارند به طوری که ما با ذکر چند نمونه تصمیم گرفتیم استفاده بهتر از علائم اختصاری را برای شما شرح دهیم.

علائم-اختصاری-سیم-و-کابل

1. کابل nayy چیست؟

برای اینکه با مفهوم این کابل پرکاربرد آشنا شویم کافیست تک تک علائم اختصاری را در جدول پیدا کرده و معنی هر یک را در کنار هم قرار دهیم. برای مثال دو حرف اول این علامت با نشان na نشان دهنده جنس هادی کابل است که از آلیاژ آلومینیوم شناخته شده است. دو حرف بعدی نیز نشان دهنده عایق کابل و غلاف آن هستند که هر دو از پی وی سی ساخته شده‌اند.

کابل-nayy

2. کابل n2xy چیست؟

اگر انواع علامت اختصاری سیم و کابل را به خوبی درک کرده باشیم، به راحتی می‌توانیم ساختار این نوع کابل را حدس بزنیم. منظور از حرف N که همان هادی یا رسانای کابل است که از جنس آلیاژ مس است. با توجه به جدول علائم اختصاری مفهوم X2 هم بیان کنندۀ جنس عایق است که پلی‌اتیلن شبکه‌ای یا کراسلینک شده است. حرف آخر هم بیانگر نوع عایق یعنی پی وی سی است. این کابل نوعی کابل قدرت است که تنها از نظر جنس عایق با کابل پر استفاده NYY تفاوت دارد.

کابل-n2xy-چیست؟

3. کابل nyaf چیست؟

این کابل نشان دهنده این است که هادی از نوع مس بوده که با علامت N مشخص می شود. علامت Y نیز نشان می‌دهد که کابل مورد نظر دارای عایق پی وی سی است. اما دو حرف آخر این کابل بیانگر رشته‌ای بودن هادی مسی هستند که به افشان شهرت دارند. بنابراین این علامت اختصاری کابل افشان است که البته با دو علامت اختصاری دیگر از جمله H05V-K و H07V-K نیز شناخته می‌شود.

کابل-nyaf-چیست؟

جمع‌بندی

در این راهنما به معرفی انواع علامت اختصاری سیم و کابل پرداختیم. همچنین مفیدترین و پر استفاده‌ترین حروف و نشانه‌های حک شده روی این محصولات را با ذکر توضیحات بررسی کردیم. با دانستن این علائم به راحتی و با یک نگاه می‌توانید از جنس کابل و تمام اجزای به کار رفته در آن اطلاعات کافی را کسب کنید. بیشتر بدانید.

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای