1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی + نکاتی که نمی‌دانستید!

تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی + نکاتی که نمی‌دانستید!

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی در چیست؟ کابل‌ها به عنوان یکی از اتصالات مهم و اساسی که موجب راه‌اندازی سیستم‌های مختلف می‌شوند دارای اهمیت قابل توجهی هستند. با توجه به پیشرفت‌های بشری و توسعه استفاده از وسایل برقی، امروزه با انواع مختلف کابل‌ها سروکار داریم

مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نوع از انواع کابل‌ها، کابل‌های افشان و مفتولی هستند. شناخت درست تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت به کارگیری صحیح هر کدام از این کابل‌ها می‌توانیم با حداقل میزان مصرف انرژی، بالاترین کارایی را داشته باشیم.

اگر برای خرید کابل برق دچار سردرگمی شده‌اید و نمی‌دانید که باید کدام کابل را انتخاب کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به تمامی سوالات شما در زمینه تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی پاسخ خواهیم داد.

کابل مفتولی چیست

در اولین قدم از شناخت تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی ، باید به سراغ شناخت ماهیت کابل مفتولی و کابل افشان برویم. کابل مفتولی از به هم تنیدن چند رشته سیم مفتولی ساخته شده و دارای انعطاف پذیری کمتری است؛ اما ناگفته نماند برخلاف ظاهر آن که دارای انعطاف پذیری پایین است، قابلیت انتقال جریان برق بالایی دارد و به خوبی جریان برق را از خود عبور می‌دهد.

غالبا جنس رسانای مورد استفاده در این نوع از کابل‌ها، فلز مس است که با روکش‌های pvc عایق شده‌اند. با توجه به انعطاف پذیری پایین این دست از کابل‌ها، به آن‌ها کابل سخت، تک لایه و خشک نیز گفته می‌شود.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

کاربردهای کابل مفتولی

شناخت کاربردهای کابل مفتولی ما را در شناخت بهتر تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی بیشتر یاری می‌رساند؛ چرا که هر کدام از این دو نوع از کابل‌های گفته شده دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص و منحصر به فردی هستند که این امر موجب تفاوت آن‌ها شده است.

کابل‌های مفتولی برای ارسال اطلاعات در فواصل زمانی طولانی مدت به کار برده می‌شوند و همچنین می‌توان از آن‌ها برای مسافت‌های طولانی نیز بهره برد؛ چراکه قیمت مناسبی داشته و مقرون به صرفه هستند.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

از آن‌ها برای توزیع برق نیروگاه‌ها، کابل کشی در لوله‌های ساده و خرطومی، ساخت تابلو برق و غیره استفاده می‌شود. ما می‌توانیم این کابل‌ها را در قسمت‌های داخلی یا خارجی ساختمان و حتی زیرزمین‌ها نصب کنیم؛ اما به خاطر داشته باشید که بهتر است این نوع کابل‌ها را در مکانی نصب کنید که احتمال ایجاد ضربات مکانیکی به آن بسیار پایین باشد و آن را از صدمات احتمالی حفظ نماید.

به همین علت شما می‌توانید از این کابل‌ها در زیر گچ یا در داخل دیوارهای بتنی و آجری استفاده کنید تا احتمال برخورد ضربات مکانیکی به صورت مستقیم به آن‌ها را به حداقل برسانید.

کابل افشان چیست

همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، شناخت تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی در گرو شناخت دقیق این دو نوع کابل است؛ لذا در این بخش از مقاله به تعریف کابل افشان می‌پردازیم. بر خلاف کابل مفتولی که دارای انعطاف پذیری پایینی بود، کابل‌های افشان بسیار نرم و دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و به همین علت گاها به این نوع کابل‌ها کابل نرم نیز گفته می‌شود.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

این انعطاف پذیری بالا، سبب شده تا بتوان کابل افشان را به راحتی خم کرد و در بخش‌های مختلف از آن استفاده نمود. طبیعتا این کابل نیز همانند سایر کابل‌های برق دارای یک رسانا و عایق است. رسانای مورد استفاده در این نوع از کابل‌ها از جنس مس اندود یا آنیل شده می‌باشد. همچنین، در کابل‌های افشان قدرت، از پلمیرهای PVC/A که دارای مقاومت بیشتری هستند به عنوان عایق استفاده می‌شود.

کاربردهای کابل افشان

در این بخش از تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی ، به آشنایی با کاربردهای کابل افشان می‌پردازیم. کابل‌های افشان با توجه به انعطاف پذیری بالا در بسیاری از وسایل و اتصالات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور کلی یک گزینه مناسب برای تاسیسات صنعتی و همچنین ساختمان سازی محسوب می‌شوند.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

البته ناگفته نماند که از این کابل‌ها به دلیل مجزا بودن عایق آن‌ها، نمی‌توان در طراحی و ساخت موتور استفاده کرد؛ چراکه سبب افزایش حجم موتور می‌شوند.

از کاربردهای کابل افشان می‌توان به مواردی چون تامین انرژی فضاهای باز ساختمانی، سیم‌کشی ساختمان‌ها، ایجاد اتصالات در لوازم برقی، استفاده از آن‌ها در پمپ شناور چاه‌های عمیق و غیره اشاره کرد.

تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی

همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، به منظور راه‌اندازی صحیح سیستم‌های مختلف باید از کابل‌های اختصاصی مربوط به آن سیستم استفاده کنید. بنابراین، شناخت تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید چه نوع کابلی مناسب اتصالات مد نظر شماست.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

مهم‌ترین تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی ، تفاوت در میزان مقاومت اهمی این دو نوع کابل می‌باشد و با توجه به تنیده شدن رشته‌های مختلف در کابل‌های مفتولی، میزان مقاومت اهمی کابل‌های مفتولی بیشتر از کابل‌های افشان است.

کابل‌های افشان با توجه به انعطاف پذیری بالایی که دارند، گزینه بسیار مناسبی برای موقعیت‌هایی خواهند بود که نیازمند کابل متحرک هستیم و یا ممکن است به کابلی نیاز داشته باشیم که همانند پریزهای صنعتی سیار، کابل به صورت متناوب پیچانده می‌شود.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

اما اگر اتصالات مد نظر شما به گونه‌ای است که قرار است کابل بر روی زمین یا به صورت ثابت نصب گردد، بهتر است از کابل‌های مفتولی استفاده نمایید.

با توجه به این که در کابل‌های مفتولی از رشته‌های کمتری استفاده می‌شود، احتمال اتصال مداری در آن‌ها بسیار پایین است و دارای مقاومت بسیار بالایی هستند که همین امر موجب می‌شود تا بهترین گزینه برای کابل کشی در مسافت‌های طولانی باشند.

در شناخت تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی ، تفاوت دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که متاسفانه به علت جنس مفتول به کار رفته در کابل‌های مفتولی، الکترون‌ها همواره در سطح خارجی هادی رسانا، جابه‌جا می‌شوند و این امر در طولانی مدت ممکن است موجب ایجاد شکستگی در کابل‌ها شود؛ درحالی که چنین احتمالی در کابل‌های افشان بسیار پایین است.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

به لحاظ پارامتر قیمتی نیز قیمت کابل‌های مفتولی در مقایسه با کابل‌های افشان مناسب‌تر است.

نحوه تشخیص سایز سیم برق

نحوه تشخیص سایز کابل برق بسیار ساده است و براساس تعداد هادی قرار گرفته در سیم و کابل مشخص می‌شود. امروزه غالبا اندازه و سایز کابل بر روی غلاف آن چاپ شده و شما می‌توانید با خواندن اطلاعات درج شده بر روی آن، قطر و سایز آن را تشخیص دهید.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

چنانچه قطر سیم بر روی غلاف چاپ نشده باشد، نحوه تشخیص سایز سیم به این صورت خواهد بود که باید قطر کابل را اندازه بگیرید. قطر سیم در واقع شامل سایز دایره سطح مقطع هادی کابل، بدون در نظر گرفتن اندازه قطر روکش آن است. شما می‌توانید برای محاسبه اندازه سطح مقطع کابل از فرمول مساحت دایره ( یعنی: شعاع × شعاع × 3/14 ) استفاده کنید.

در جدول سایز سیم برق که در ادامه آمده، بیشتر با انواع سایز کابل‌ برق سه فاز آشنا خواهیم شد.

انواع سایز کابل برق سه فاز مسی 4 رشتهانواع سایز کابل برق سه فاز مسی 3.5 رشتهانواع سایز کابل برق سه فاز مسی 5 رشته
5 × 425+16×34 × 5
5 × 435+16×35× 5
6 × 450+25×36× 5
10× 470+35×310 × 5
16 × 495+50×316 × 5
25 × 4120+70×3
35 × 4150+70×3
50 × 4185+95×3
240+120×3

همان طور که در جدول سایز سیم برق مشاهده کردید، سایز و اندازه کابل برق سه فاز دارای اعداد و ارقامی است که این اعداد نشان دهنده ویژگی‌ها و بخش‌های مختلف کابل هستند.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

لذا، با توجه به انواع سایز کابل برق سه فاز متوجه می‌شویم که سایز کابل برق به تعداد سیم‌های هادی، سیم نول و همچنین سطح مقطع آن بستگی دارد.

عدد سمت چپ نشانگر تعداد رشته هادی و عدد بعد از آن نشانگر سطح مقطع خواهد بود. چنانچه کابل دارای رشته نول باشد، عدد دیگری نیز در آخر به آن افزوده می‌شود. به مثال‌های زیر توجه کنید.

به عنوان مثال سایز کابل 4 × 5 حاوی دو اطلاعات در ارتباط با رشته و سطح مقطع است. این کابل دارای 5 رشته بوده و از سطح مقطع 4 میلی‌متری برخوردار است. همچنین اگر کابل 70 + 120 × 3 را داشته باشیم، بدان معناست که تعداد رشته این کابل 3 عدد بوده و از سطح مقطع 120 میلی‌متر و رشته نول 70 میلی‌متری از سطح مقطع برخوردار است.

کابل افشان بهتر است یا کابل مفتولی؟

شاید بتوان گفت که این سوال، سوال درستی نیست؛ چراکه هر دو نوع کابل با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و باید در مکان مناسب و درست از هر یک از آن دو استفاده نمود.

ما نیز در این مقاله از اعتماد کابل البرز به بررسی تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی پرداختیم و دانستیم که هر کدام از آن‌ها دارای کاربردهای خاصی هستند و اگر به درستی و در موقعیت مناسب و صحیح خود نصب شوند، با حداقل میزان مصرف انرژی بالاترین کارایی را دارند.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

شناخت تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی و کاربرد هر یک از آن‌ها، از مهم‌‍‌‌ترین مباحثی است که قبل از خرید کابل باید به آن توجه کنید.

چناچه سوالی در این ارتباط برای شما ایجاد شده که در این مقاله به آن پرداخته نشده، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و یا با کارشناسان ما در این حوزه تماس بگیرید تا از مشاوره یک تیم مجرب بهره‌مند شوید. بیش‌تر بخوانید.

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای