1. خانه
 2. سیم و کابل
 3. 7 مورد از مهمترین نکات راهنمای خرید سیم برق

7 مورد از مهمترین نکات راهنمای خرید سیم برق

راهنمای خرید کابل برق

خرید سیم و کابل – سیم برق ، یکی از اولین ملزومات انتقال انرژی الکتریکی بین دو نقطه است. این سیم، حاوی الکترون‌های آزاد است که بار الکتریکی را در مدت‌ زمانی بسیار کوتاه، منتقل می‌کنند. هر پروژه، بسته به مقدار نیازی که به تأمین انرژی الکتریکی دارد به سیم متفاوتی نیاز خواهد داشت. بنابراین، بسیاری از متخصصین و افرادی که قصد انجام یک پروژه برقی را دارند به دنبال راهنمای خرید سیم برق هستند.

در این مقاله با معرفی و بررسی انواع سیم و کابل و موارد کاربرد آن‌ها به این سؤال پاسخ داده و در پایان نکاتی را که باید هنگام خرید به آن‌ها دقت داشته باشید، مرور می‌کنیم. در پایان این مقاله می‌توانید سیم و کابل برق موردنیاز خود را با اطمینان بیشتری از اعتماد کابل البرز خریداری کنید.

سیم و کابل چیست؟

اولین مطلب اساسی در راهنمای خرید سیم برق ما تعریف سیم و کابل برق است. این دو در ماهیت خود تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. هردوی آن‌ها هادی جریان الکتریکی هستند و قرار است این انرژی را از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر، منتقل کنند. با این‌ حال، کابل، درواقع شکل جمع سیم است. در حالی‌ که سیم، یک هادی تک‌رشته‌ای است، کابل به مجموعه‌ای از سیم‌ها گفته می‌شود و بنابراین، قدرت انتقال بالاتری دارد.

انواع کابل

کابل را بر اساس میزان انرژی الکتریکی که می‌تواند جابجا کند به سه نوع زیر تقسیم می‌کند:

• فشار قوی
• فشار متوسط
• فشار ضعیف

انواع کابل برق

هفت مورد از مهمترین نکات خرید سیم برق

هنگام انتخاب سیم به چه نکاتی باید دقت کرد؟ هفت موضوع اساسی از توان تحمل ولتاژ تا ظاهر کابل و سیم در این راهنما مطرح می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

1- فشار قابل تحمل توسط کابل

هنگام خرید باید دقت داشت که نیاز ما چیست و چه کابلی آن را برآورده می‌کند. کابل فشار قوی یا HV، بیشترین میزان انرژی را منتقل می‌کند و ازنظر چگالی و استحکام نیز قوی‌ترین کابل به شمار می‌رود.

کابل‌های که با نام روغنی و SF6‌ نیز در بازار به فروش می‌رسند از انواع کابل فشار قوی هستند. اگر طول کابل موردنیاز( حداکثر طول کابل جوشکاری ) برای پروژه شما زیاد است و کابل باید در شرایط فیزیکی سختی قرار بگیرد احتمالا این کابل برای شما مناسب‌تر است. این کابل می‌تواند فشارهای ۳۰ هزار ولتی به بالا را تحمل کند.

کابل فشار ضعیف می‌تواند ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت را تحمل کند. استقامت و ضخامت این کابل به‌مراتب پایین‌تر از کابل فشارقوی است و با علامت LV نمایش داده می‌شود. از این کابل در سیم‌کشی ساختمان استفاده می‌شود.
کابل فشار متوسط ازنظر ولتاژ قابل‌تحمل بین دو کابل فشارقوی و ضعیف قرار می‌گیرد. این کابل برای استفاده در خطوط هوایی مناسب است و می‌تواند بین ۶ هزار تا ۳۰ هزار ولت را تحمل کند. در پروژه‌های انتقال برق تک‌فاز و سه‌فاز، اغلب از این کابل استفاده می‌شود.

2- توجه به جنس کابل

در ادامه راهنمای خرید سیم برق باید بگوییم که سیم را از مس یا آلومینیوم می‌سازند. بسته به نیاز خود باید یکی از این دو را انتخاب نمایید. کابل آلومینیمی در صورتی مناسب است که پروژه شما به سیم و کابل سبک نیاز داشته باشد.

جنس کابل برق

از طرف دیگر، کابل مسی با مقاومت الکتریکی حداقلی، بیشترین انتقال برق را در اختیار شما می‌گذارد. همچنین، درصورتی‌که محل پروژه شما در معرض رطوبت و عوامل اکسیدکننده است، استفاده از کابل مسی توصیه می‌شود.

3- چند رشته یا تک رشته بودن کابل

ایستگاه سوم در راهنمای خرید سیم برق ، توجه به تک‌رشته یا چندرشته بودن سیم است. سیم و کابل از این نظر به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • کابل افشان ، کابلی که از چند رشته سیم برقی مسی جدا از هم تشکیل‌ شده است که توسط یک عایق کنار هم قرارگرفته‌اند. اگر هدف شما تعمیر لوازم برقی خانگی است این کابل احتمالا برای شما مناسب است. کابل افشان مصارف صنعتی فراوانی نیز دارد.
 • کابل برق مفتولی یا خشک که در آن یک رشته سیم وجود دارد و درواقع، عایق دور تک رشته سیم‌ها در کابل افشان، باز شده است. این کابل می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت را تحمل کند.
چند رشته یا یک رشته بودن کابل برق

اگر مسیر سیم‌کشی در پروژه شما پیچ‌وخم دارد باید از کابل افشان استفاده کنید؛ چراکه کابل خشک، همان‌طور که از نام آن پیداست، انعطاف‌پذیری کمی دارد. همچنین، به‌طورکلی، مقاومت کابل‌های افشان بالاتر از کابل خشک بوده و برای سیم‌کشی داخلی ساختمان مناسب‌تر است.

4- کابل زوجی

کابل زوجی ، کابلی است که در پروژه‌های مخابراتی هوایی و زمینی از آن استفاده می‌شود. نوع هوایی آن، طوسی‌رنگ و نوع زمینی‌اش مشکی است. به این کابل دو زوج نیز گفته می‌شود و شامل دو رشته سیم است.
در سیم‌کشی تلفن ساختمان‌های بزرگ از کابل چهار زوج که شامل چهار رشته سیم است، استفاده می‌شود که توان انتقال ولتاژ بیشتری را دارد. برای سیم‌کشی آیفون تصویری از کابل هشت زوج استفاده می‌شود.

راهنمای خرید کابل

اگر در پروژه شما احتمال نویز وجود دارد، بهتر است از کابل‌های زوجی با روکش فویل استفاده کنید.

5- توجه به عایق سیم

پنجمین مورد در راهنمای خرید سیم برق و درواقع پاسخ به سؤال هنگام انتخاب سیم به چه نکاتی باید دقت کرد؟ جنس عایق است. هرچه عایق سیم قوی‌تر و مقاوم‌تر باشد، کیفیت و قدرت انتقال انرژی سیم نیز بیشتر شده و در برابر شرایط محیطی، مقاومت بهتری خواهد داشت. چهار جنس زیر از بهترین عایق‌ها هستند:

 • PVC
 • TPR
 • پلی‌اتیلن یا XLPET
 • لاستیک
عایق کابل در راهنمای خرید کابل

6- قطر سیم

قطعا یکی از نکات هر راهنمای خرید سیم برق ، قطر سیم ( سایز کابل برق ) است. به‌طور مثال در سیم‌کشی ساختمان، برخی از پرکاربردترین سیم‌ها عبارت‌اند از:

 • کابل برق از تیر برق تا کنتور: ۶ میلی‌متر مربع
 • سیم ارت : ۲۵ میلی‌متر مربع
 • انشعاب لوازم روشنایی و کولر: ۵٫۱ میلی‌متر مربع
 • پریز برق: ۵٫۲ میلی‌متر مربع
 • انشعاب کولرگازی: چهار میلی‌متر مربع

7- توجه به ظاهر سیم

ایستگاه آخر در راهنمای خرید سیم برق ، توجه به ظاهر سیم با دقت در نکات زیر است:

 • قطرعایق نباید نسبت به قطر هادی رسانا زیاد باشد.
 • یک برند معتبر حتما مشخصات یک سیم ( علائم مشخصه کابل ها ) را روی آن درج می‌کند.
 • وزن زیاد سیم، لزوما نشانه کیفیت بالای آن نیست. حتما به جنس سیم و قدرت انتقال آن توجه داشته باشید.
 • سیم برق نباید دارای برجستگی یا فرورفتگی باشد.
 • هادی برق باید درست در مرکز روکش عایق قرار گرفته باشد.
 • سیم و کابل باید حتما دارای نشان استاندارد و هولوگرام UL‌ باشند.
توجه به ظاهر گابل در راهنمای خرید کابل

جمع بندی راهنمای خرید سیم برق

هنگام انتخاب سیم به چه نکاتی باید دقت کرد؟ این سؤالی بود که تلاش کردیم در این مقاله با عنوان راهنمای خرید سیم برق به آن پاسخ دهیم. فشار موردنیاز، چندرشته یا تک‌رشته بودن، موارد استفاده کابل‌های زوجی، جنس کابل و عایق آن، قطر کابل و نکات مهم در ظاهر آن از مهم‌ترین موضوعاتی هستند که هنگام انتخاب سیم و کابل برق باید به آن‌ها دقت داشت. مطالب بیش‌تر

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای