1. خانه
 2. سیم و کابل
 3. ☀️تشخیص مثبت و منفی در برق ✔️دروسایل مختلف ( سیم قرمز مثبت است یا منفی )

☀️تشخیص مثبت و منفی در برق ✔️دروسایل مختلف ( سیم قرمز مثبت است یا منفی )

تشخیص مثبت و منفی برق

رنگ سیم مثبت و منفی چه رنگی است؟ سیم قرمز مثبت است یا منفی؟ هنگام کار کردن با سیم‌های برق، بسیار ضروری است که درباره مثبت و منفی در برق اطلاعاتی داشته و بتوانید سیم‌های مثبت و منفی را از هم تشخیص دهید. برای این منظور، اگرچه در بسیاری از موارد، برخی ویژگی‌های ظاهری سیم مانند بافت و رنگ آن می‌توانند کمک‌کننده باشند؛ اما در بسیاری از مواقع به ابزارآلاتی مانند اهم متر نیاز است.

در این مقاله، ابتدا نحوه تشخیص مثبت و منفی سیم به روش‌های مختلف را شرح داده و سپس به موضوعاتی مانند روش‌های تشخیص مثبت و منفی ترانس و تشخیص مثبت و منفی باتری می‌پردازیم. در پایان این مقاله، قطعا با اطمینان بهتری می‌توانید با سیم‌های برق کار کنید.

نحوه تشخیص مثبت و منفی سیم

سیم مثبت چه رنگی است ؟ سیم مشکی مثبت است یا منفی ؟ رنگ قرمز مثبت است یا منفی ؟ برای تشخیص سیم‌های مثبت و منفی در برق ، پیش از هر چیز باید به ویژگی‌های فیزیکی سیم‌ها ( انواع کابل برق ) توجه داشته باشید. برای این منظور باید اول بدانید که سیم‌ها هرکدام چه رنگی هستند. پاسخ به این سؤال به نوع برق، محل نصب و موارد این‌ چنینی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم. کلیک کنید تا درباره رنگ سیم فاز و نول بیشتر بدانید.

تشخیص مثبت و منفی برق

رنگ سیم ها در برق DC

بسیاری از دستگاه‌های برقی مانند ژنراتورهای برق، ترموکوپل‌ها و آداپتورها از برق جریان مستقیم یا DC استفاده می‌کنند. رنگ‌ سیم‌های مثبت و منفی در برق DC به شرح زیر هستند.

همچنین درصورتی‌ که دو سیم مشکی در بین این سه سیم وجود داشته باشد، سیمی که یک نوار سفید دارد، منفی و سیم کاملا سیاه، مثبت است.

تشخیص مثبت و منفی برق

اما شاید سیم‌های آبی را نیز در برخی وسایل مشاهده کرده باشید. در این صورت حتما می‌پرسید که سیم آبی مثبت است یا منفی؟ جواب این است که این سیم، منفی است و معمولا با سیم سیاه به کار می‌رود که در این صورت سیم سیاه، مثبت خواهد بود.

رنگ سیم مثبت و منفی آداپتور

1- در صورتی که آداپتور دارای دوسیم آبی ومشکی باشد ،سیم آبی منفی وسیم مشکی مثبت در نظر گرفته شود.

2- در صورتی که آداپتور دارای دوسیم مشکی باشد ، سیم مشکی که نوشته سفید رنگ برروی خود دارد را به عنوان سیم مثبت وسیم دیگر را منفی در نظر بگیرید.

3- توسط یک ولتمتر دیجیتالی نیز می توان فهمید در آداپتور کدام سیم خروجی مثبت وکدام یک منفی است . تنها کافی است دو رابط ولتمتر را به دوسر سیم های خروجی آداپتور وصل کنید , حالتی را ایجاد کنید که عدد ظاهر شده روی صفحه ولتمتر مثبت باشد، در این حالت سیم متصل شده به رابط ترمینال مشترک COM ولتمتر منفی است وسیم دیگر خروجی مثبت خواهد بود.

مثبت و منفی بودن سیم های سقفی

سیم‌های آویزان از سقف که برای نصب لوستر و لامپ از سقف بیرون آمده‌اند معمولا سه‌تایی هستند. برای اتصال درست وسایل روشنایی باید بدانید که سیم مثبت یا سیم منفی چه رنگی است. به‌طور خلاصه، مثبت و منفی در برق این سیم‌ها به شرح زیر است:

تشخیص مثبت و منفی سیم های آویزان از سقف
 • سیم مثبت: مشکی
 • سیم منفی: سفید
 • ارت یا زمین: سبز

تشخیص مثبت و منفی با اهم متر

روش دیگر تشخیص سیم‌های مثبت و منفی در برق این است که از اهم‌متر کمک بگیرید. برای این کار، اهم‌متر خود را روی تنظیم ولتاژ جریان مستقیم قرار دهید. سپس سوئیچ نشان‌گر مرکز آن را به سمت حرف V بزرگ، بچرخانید. به‌این‌ترتیب اهم‌متر را روی حالت جریان مستقیم (DC) تنظیم کرده‌اید.

تشخیص مثبت و منفی برق

همان‌طور که می‌دانید، اهم‌متر دارای دو ترمینال یا پورت و دو گیره است. پیش از شروع به کار مطمئن شوید این قسمت‌ها و باتری‌های اهم‌متر سالم هستند یا اهم متر به‌ درستی به جریان برق متصل است.

در مرحله اول، گیره‌های اهم‌متر را به پورت‌های آن وصل کنید. برای این کار، سیم سیاه را به فیش منفی، که به آن پورت com یا جلویی نیز گفته می‌شود وصل کنید. سیم قرمز را نیز به فیش مثبت که به پورت v یا ولت معروف است، متصل کنید.

برای اطمینان از صفر بودن اهم‌متر، دو سر سیم‌ها را با انگشتان خود لمس کنید. هنگامی‌که آن‌ها را لمس می‌کنید، نشان‌گر روی اهم‌متر آنالوگ باید به منتهی‌ الیه سمت راست برود. در صورتی‌ که از اهم متر دیجیتالی استفاده می‌کنید، صفحه آن باید عدد صفر را نشان دهد.

تشخیص مثبت و منفی برق با اهم متر

درنهایت، هر یک از گیره‌ها را به هر کدام از سیم‌های موردنظر خود، وصل کنید. در صورتی‌ که هیچ عددی روی اهم‌متر نشان داده نشود به این معنی است که سیم‌ها را اشتباه بسته‌اید یا ایرادی در اهم‌متر وجود دارد. در غیر این صورت، عددی روی صفحه‌‌ی نمایش، نشان داده خواهد شد. این اعداد برای تعیین مثبت و منفی در برق سیم‌ها به‌ صورت زیر تفسیر می‌شوند.

 • اگر عدد مثبت باشد به این معنی است که سیم متصل به کابل قرمز اهم‌متر مثبت و سیم متصل به کابل سیاه، منفی است.
 • اگر عدد منفی باشد به این معنی است که سیم متصل به کابل قرمز اهم‌متر منفی و سیم متصل به کابل سیاه، مثبت است. همچنین در این صورت لازم است که یک‌ بار برای اطمینان، اتصال کابل‌های اهم‌متر به سیم‌ها را عوض کنید در صورت مثبت شدن عدد اهم‌متر، می‌توانید از نتیجه‌گیری خود مطمئن شوید.
تشخیص مثبت و منفی برق

لازم به ذکر است که بهتر است از اهم‌مترهای دیجیتال استفاده کنید؛ چراکه اتصال سیم‌های اشتباه در انواع آنالوگ، می‌تواند به آن آسیب بزند.

تشخیص مثبت و منفی سیم بلندگو

در یک اسپیکر ماشین یا اسپیکرهای معمولی، رنگ سیم مثبت مسی و رنگ سیم منفی، نقره‌ای است. این دو سیم در یک محفظه شفاف به یکدیگر متصل شده و قرار گرفته‌اند. به‌این‌ترتیب، تشخیص مثبت و منفی سیم بلندگو از روی رنگشان بسیار ساده است.

نحوه تشخیص سیم مثبت و منفی ضبط ماشین

برای تشخیص سیم‌های مثبت و منفی در برق ماشین، مطمئن‌ترین مرجع، دفترچه خودرو است. دلیل این موضوع این است که هیچ سیستم استاندارد بین‌المللی برای رنگ سیم مثبت یا منفی در خودرو وجود ندارد.

تشخیص مثبت و منفی برق

درصورتی‌که دفترچه خودرو را در اختیار ندارید، بهتر است با روش‌های گفته‌ شده در قسمت تشخیص مثبت و منفی با اهم متر ، مثبت یا منفی بودن سیم‌ها را تشخیص دهید یا از یک مکانیک کمک بگیرید. بااین‌حال، به‌طور تقریبی می‌توان گفت که سیم زرد رنگ ضبط ماشین، مثبت و سیم مشکی‌ رنگ، منفی است.

تشخیص مثبت و منفی ترانس

تشخیص مثبت و منفی ترانس یا آداپتور از آنجایی اهمیت دارد که اتصال اشتباه مثبت و منفی به آن و جابجا بودن ولتاژها، احتمال خرابی آن بسیار زیاد است.

معمولا بر روی این وسیله، قطبیت سوکت‌های آن مشخص شده است. بااین‌حال در بیشتر موارد، قسمت داخلی فیش، قطب مثبت و لایه رویی آن، قطب منفی است. بنابراین، در صورتی‌ که قطبیت تغذیه ورودی مصرف‌کننده برعکس باشد، اتصال این دو به یکدیگر می‌تواند موجب خرابی یکی از آن‌ها شود.

تشخیص مثبت و منفی برق

درنهایت برای تشخیص مثبت و منفی در برق ترانس، در صورتی‌ که نوشته‌های روی آن پاک شده بود، می‌توان به روش گفته‌شده در قسمت تشخیص مثبت و منفی با اهم متر از این وسیله استفاده کرد.

نحوه تشخیص قطب مثبت و منفی باتری

معمولا قطب مثبت و منفی باتری‌ها روی آن‌ها درج شده است. بااین‌حال در برخی موارد ممکن است این نشانه‌ها از بین رفته باشند. در این موارد که به‌ خصوص برای باتری خودرو اتفاق می‌افتد، علاوه بر استفاده از اهم‌متر یا مولتی‌متر می‌توان از روش‌های زیر نیز قطب مثبت و منفی در برق باتری را تشخیص داد.

تشخیص مثبت و منفی برق
 • معمولا قطر سر مثبت باتری، همیشه بزرگ‌تر از سر منفی آن است.
 • مقداری محلول آب و نمک تهیه‌ کرده، دو سر یک رشته سیم را به دو سر باتری وصل کنید و آن را داخل محلول قرار دهید. سیمی که هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد، قطب مثبت و سیمی که از اطراف آن هوا خارج می‌شود، قطب منفی است.
 • یک سر یک رشته سیم را به یک سر باتری و سر دیگر آن را داخل یک سیب‌زمینی فرو ببرید. درصورتی‌که اطراف محل فرورفتگی سیم در سیب‌زمینی تغییر رنگ داشت، آن سر سیم به سر مثبت باتری وصل است. در غیر این صورت، آن سر باتری، منفی است.

سخن آخر

تشخیص مثبت و منفی در برق می‌تواند به بالا رفتن ‌سرعت انجام کارهای برقی و همچنین افزایش امنیت و کاهش خسارات وارده به وسایل برقی، کمک کند.

درحالی‌که طبق بسیاری از استانداردها رنگ‌های مشخصی برای تشخیص مثبت و منفی در سیم‌ها و قطب‌های باتری‌ها وجود دارند، مطمئن‌ترین روش برای این کار، استفاده از اهم‌متر دیجیتالی با باتری سالم است.

البته در مواردی مانند برق‌های AC و سیم‌های سقفی، می‌توان با اطمینان و از روی رنگ سیم‌ها، بار الکتریکی آن‌ها تشخیص داد. همچنین، روش‌های مبتکرانه‌ای مانند استفاده از محلول آب و نمک یا اتصال سیم به سیب‌زمینی نیز برای تشخیص مثبت و منفی در برق باتری خودرو، مبنای علمی داشته و به کار میروند. مطاب بیش‌تر

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

 • ایرج رضایی

  بسیاراموزنده،مفیدومختصروالبته کامل.وبی نقص توضیح داده شد،سپاس فراوان

  پاسخ
 • علی اکبرطیبی

  سپاسگذارم ازاین توضیح عالی و اموزنده احسنت

  پاسخ
 • علی اکبرطیبی

  سپاسگذارم ازاین توضیح عالی و اموزنده بود و من از این توضیح شکیل و درنهایت مفید لذت بردم

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای