1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. 7 دلیل اصلی داغ شدن کابل جوشکاری چیست؟

7 دلیل اصلی داغ شدن کابل جوشکاری چیست؟

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

جوشکاری، مهارت چندان ساده‌ای نیست. حرفه‌ای شدن در آن به تجربه و تمرین و البته دانش فنی نیاز دارد. یکی از مشکلاتی که اغلب جوشکارها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، داغ شدن کابل جوشکاری است. وجود مقاومت بیش‌ازحد، کابل زمین نامناسب یا استفاده غیراصولی از کابل‌ها ازجمله دلایل داغ شدن کابل جوشکاری هستند.

در ادامه، هفت مورد از اصلی‌ترین این دلایل را بررسی می‌کنیم. خرید کابل جوش از شرکت تولید کننده اعتماد کابل البرز مستقیم و بدون واسطه انجام دهید.

1- طول نامناسب کابل

هرچه طول کابل کوتاه‌تر باشد، مقاومت ایجاد شده در آن بیشتر بوده و درنتیجه، سریع‌تر و بیشتر داغ می‌شود. این مشکل، به‌ویژه در پروژه‌هایی که به جوشکاری طولانی‌مدت نیاز دارند، بیشتر دیده می‌شود. از طرف دیگر برای پروژه‌هایی که به کابل بلند نیاز دارند باید کابل جوش را به‌صورت اصولی بلند کرد. برای این منظور باید نسبت صحیح سطح مقطع و کابل رعایت شود.

یک کابل بلند اما نازک، به‌شدت و به سرعت داغ می‌شود. کار کردن طولانی‌مدت با چنین کابلی، می‌تواند به دستگاه جوش نیز آسیب برساند. در نتیجه انتخاب استاندارد طول کابل جوشکاری ، می‌تواند باعث افزایش کیفیت جوشکاری شود.

علت داغ شدن کابل جوش

2- وجود مشکل در کابل ارت

یکی دیگر از علت داغ شدن کابل جوشکاری ، اتصال به زمین نامناسب است. یک اتصال ناقص می‌تواند مقاومت الکتریکی زیادی در مدار تولید کند که خود را با داغ شدن کابل‌ جوش نشان می‌دهد. باید بررسی کنید که کابل اتصال به زمین سالم بوده و اتصال آن نیز به‌درستی انجام شده است. معمولا کیفیت بد گیره‌ها و اتصالاتی که برای کابل ارت استفاده می‌شوند از دلایل اصلی این موضوع هستند. همچنین برای برخی از پروژه‌های جوشکاری با ولتاژ بالا شاید بیش از یک کابل ارت نیاز باشد.

داغ شدن کابل جوشکاری

3- کابل جوش بی کیفیت

بهترین فلزی که برای تولید کابل برق می‌تواند استفاده شود ، مس است. بااین‌حال، بسیاری از تولیدکنندگان به‌منظور کاهش هزینه‌های تولید از آلیاژهای مس و یا ترکیب مس و آلومینیوم استفاده می‌کنند. این موضوع، سبب کاهش رسانایی فلز درون کابل و درنتیجه، تولید گرمای غیرعادی در آن می‌شود. هنگام خرید کابل جوشکاری باید از فروشنده در خصوص خلوص صددرصدی مس به‌کاررفته شده در درون کابل سؤال کرده و یا مشخصات آن را به‌دقت مطالعه کرد.

داغ شدن کابل جوشکاری

4- وصل کابل های متعدد

در بسیاری از پروژه‌ها، پیمان‌کاران به‌جای تهیه کابل بلند با طول مناسب، اقدام به وصل تکه‌های کابل به یکدیگر می‌کنند. این کار، سبب تولید مقاومت بالا در محل‌های اتصال کابل‌ها و درنتیجه، داغ شدن کابل جوشکاری می‌شود.

5- اتصال نامناسب نری و مادگی دستگاه و کابل جوش

نری و مادگی کابل و دستگاه جوش باید به‌صورت کامل در یکدیگر قفل شوند. در غیر این صورت، تولید گرمای زیاد در محل اتصال، سبب داغ شدن بیش‌ازحد کابل جوش خواهد شد. این اتفاق در صورت بالا بودن ولتاژ می‌تواند به‌ سرعت سبب سوختن کابل‌ها و در مواردی خروجی دستگاه شود.

داغ شدن کابل جوشکاری

6- اتصال غیراصولی انبر جوش به کابل جوشکاری

مس کابل باید دقیقا زیر پیچ اتصال قرار بگیرد؛ در غیر این صورت، آمپر دستگاه به‌صورت غیرعادی افزایش می‌یابد. درنتیجه، انبر و کابل هر دو بیش‌ازحد گرم شده و جوشکار نمی‌تواند به‌راحتی با انبر کار کند. ذوب شدن کابل جوش در این مورد معمولا خیلی سریع اتفاق می‌افتد.

7- کهنگی و آسیب دیدگی کابل

حتی بهترین کابل‌های جوش هم طول عمر مشخص خود را دارند و پس از مدتی، بازدهی آن‌ها کاهش می‌یابد. علاوه بر این در بسیاری از موارد آن‌ها زخمی یا دچار اعوجاج شده‌اند. در این صورت، تعویض کابل با یک کابل جدید، بازدهی جوشکاری را به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

داغ شدن کابل جوشکاری

سخن آخر

طول نامناسب کابل، وجود مشکل در کابل ارت، کیفیت پایین کابل، وصل کابل‌های متعدد، اتصال نامناسب نری و مادگی دستگاه و کابل جوش، اتصال غیراصولی انبر جوش به کابل جوشکاری و کهنگی و آسیب‌دیدگی کابل، هفت دلیل اصلی داغ شدن کابل جوشکاری هستند. بیش‌تر بدانید

سیم و کابل اعتماد البرز

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای