1. خانه
 2. سیم و کابل
 3. بهترین کابل مناسب برای دستگاه جوش کدام است؟

بهترین کابل مناسب برای دستگاه جوش کدام است؟

کابل مناسب جوشکاری

تهیه‌ی کابل مناسب برای دستگاه جوشکاری به اندازه‌ی تهیه‌ی سایر تجهیزات جوشکاری مثل ماشین و مشعل جوشکاری اهمیت دارد. کابل برق مناسب جوشکاری در واقع کابلی است که برای استفاده در مدار‌های جوشکاری الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل حاوی یک رسانای استاندارد و یک عایق حرارتی است که می‌تواند در دمای 90 الی 150 درجه‌ی سانتی گراد مقاومت کند.

بهترین کابل جوشکاری ، کابلی است که بتواند به‌راحتی، جریان الکتریکی بالایی را از خود عبور دهد. به همین دلیل، مهم است که بهترین برند کابل جوشکاری را بشناسیم و با ویژگی‌های یک کابل باکیفیت آشنا شویم.
در این مقاله، تلاش می‌کنیم بهترین مارک کابل جوشکاری را معرفی کنیم. پیش از آن اما لازم است که ویژگی‌های یک کابل جوشکاری خوب را بدانیم.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که اگر کوچک‌ترین اختلال یا مشکلی در کابل مناسب جوشکاری وجود داشته باشد، دیگر امکان جوشکاری به شکل صحیح وجود نخواهد داشت و ممکن است حوادث مرگباری را به وجود آورد. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع کابل مناسب برای دستگاه جوش آشنا شوید.

انواع کابل مناسب برای جوشکاری

در دو مدل جوشکاری الکتریکی “جوش مقاومت” و “جوشکاری arc” به این نوع کابل‌ها احتیاج پیدا می‌شود. کابل مناسب برای دستگاه جوش در دو نوع افشان ( خرید کابل افشان ) و لاستیکی در بازار عرضه می‌شود.

کابل‌های افشان در دو نوع مسی و آلومینیومی ( قیمت کابل آلومینیومی ) وجود دارد و نوع مسی به دلیل کاربرد بیشتر، قیمت بالا‌تری نیز دارد. نوع افشان کابل مناسب جوشکاری پوشش خارجی مقاومی دارد که به تحمل حرارت در حین جوشکاری کمک می‌کند. این کابل ضدآب بوده و در برابر مواد شیمیایی خورنده مقاوم است.

کابل مناسب جوشکاری

کابل لاستیکی، نوع دیگر کابل مناسب برای دستگاه جوش است که مناسب استفاده در کارگاه‌ها و صنعت است و بهتر است از آن در محیط‌های صنعتی خطرناک مثل کوره و موتورخانه استفاده نشود. زمانی که ولتاژ مصرفی بالا بوده و به دنبال آن امکان خمیده شدن وجود داشته باشد، بهتر است از کابل لاستیکی استفاده شود.

ویژگی های کابل مناسب جوشکاری

برای اینکه بتوان از کابل مناسب برای دستگاه جوش به شکل مؤثر استفاده کرد و بیشترین بهره را از آن برد، بهتر است به ویژگی‌های کابل جوش خریداری شده توجه کرد. قدرت کابل جوشکاری، اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده کیفیت آن است. این فاکتور به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها علاوه بر کیفیت مس به کار رفته در کابل، تناسب طول و قطر کابل است.

هرچه طول کابل بیشتر باشد باید قطر آن کاهش یابد. در غیر این صورت، کابل اصطلاحا آمپر بیشتری می‌کشد و گرمای بیشتری تولید می‌کند. با افزایش گرمای تولیدشده در طول مسیر شاهد افزایش مقاومت در درون کابل خواهیم بود. از دیگر عوامل مؤثر در قدرت کابل جوشکاری، درجه مقاومت حرارتی و الکتریکی کابل و درجه مقاومت حرارتی عایق آن هستند. یکسری از مشخصات و ویژگی‌های کابل مناسب جوشکاری به شرح زیر است.

 • اندازه و درجه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید کابل برق مناسب جوشکاری باید مدنظر داشته باشید این است کابل تهیه‌شده تحمل میزان جریان برق شما در حین فرآیند جوشکاری را داشته باشد. بنابراین حتما مقدار جریان برق جوشکاری را بدانید. در این زمینه، قبل از خرید ، با یک فرد متخصص مشورت کنید. همچنین فراموش نکنید که سایز یا اندازه‌ی کابل می‌تواند بر روی عملکرد آن تأثیر بگذارد.

 • پایایی و مقاومت

از آنجایی که ما از کابل مناسب برای دستگاه جوشکاری معمولا در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنیم، باید در هنگام خرید سطح پایایی و مقاومت آن‌ها را حتما در نظر بگیریم. این کابل باید بتواند در شرایط و محیط‌های مختلف کاری مانند محیط‌های پرحرارت، در هوای مرطوب، پرگرد و خاک، محیط گل آلود و… مقاومت داشته و بدون مشکل کار کند.

بنابراین در هنگام خرید این کابل ، همواره مقاوم‌ترین نوع کابل مناسب جوشکاری را با بهترین ویژگی‌ها انتخاب کنید و به یاد داشته باشید که یک کابل نامرغوب می‌تواند تمام پروسه‌ی جوشکاری شما را مختل کند وبه دستگاه یا ماشین جوشکاری آسیب بزند.

کابل مناسب جوشکاری
 • انعطاف‌پذیری

حتما هنگام تهیه‌ی کابل مناسب برای جوشکاری روی جزئیات مربوط به آن دقیق کنید. شما ممکن است بخواهید از این کابل‌ها در ساختمان در حال ساخت، منزل خود، کشتی و… استفاده کنید؛ بنابراین در این موقعیت باید از کابلی استفاده کنید که انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد.

گاهی جوشکاران مجبور هستند تا این کابل را به دور چیزی بتابند تا بتوانند از آن استفاده کنند. در چنین شرایطی استفاده از کابل‌هایی که انعطاف ندارند، گزینه‌ی خوبی به نظر نمی‌رسد. انعطاف پذیری بالای یک کابل به ما کمک می‌کند تا بتوانیم نهایت استفاده را از عملکرد کابل برق مناسب جوشکاری ببریم. این قابلیت به افراد اجازه می‌دهد تا با مصرف کابل کمتر، به نقطه‌ی مورد نظر خود برای جوشکاری دسترسی پیدا کنند.

پیدا کردن کابلی که هم انعطاف پذیر باشد و هم پایایی بالایی داشته باشد، کار کمی دشواری است و نیاز به تحقیق و جستجو دارد؛ ولی نتیجه‌ی استفاده از آن کاملا رضایت بخش است.

نکات ایمنی در مورد کابل مناسب جوشکاری

 1. حتما قبل از شروع جوشکاری، تمام تجهیزات جوشکاری از جمله اتصال صحیح کابل مناسب برای دستگاه جوشکاری را بررسی کنید. این کار باید توسط یک فرد متخصص انجام شود که به تمام نکات ایمنی جوشکاری مسلط است.
 2. در حین انجام کار باید حتما از دستکش ایمنی مناسب استفاده شود. به یاد داشته باشید که دستکش شما به هیچ وجه نباید خیس باشد.
 3. جوشکاری فرآیندی است که باید حتما در محیط باز انجام شود. این محیط بهتر است تا جای ممکن از رطوبت دور باشد.
کابل مناسب جوشکاری

بهترین کابل مناسب برای دستگاه جوش کدام است؟

بهترین کابل برق مناسب جوشکاری باید ویژگی‌های گفته شده دربالا را بسته به نیاز شما و عملکردی که از آن انتظار دارید، داشته باشد. فراموش نکنید که کابل مناسب جوشکاری نباید در برابر عوامل محیطی نظیر دما یا کشیدن به راحتی از هم گسیخته شده و یا دچار سایش و فرسودگی شود.

همانطور که گفته شد یک کابل مناسب برای جوشکاری نباید در هنگام کار گرمای زیادی را از خود عبور دهد و باید انعطاف‌پذیری و نرمی زیادی داشته باشد تا جوشکار بتواند بدون مشکل و با آزادی عمل با آن کار کند.

کابل مناسب جوشکاری

علاوه بر این کابل مناسب جوشکاری باید بتواند جریانی که دستگاه جوش به آن احتیاج دارد را با پایین‌ترین افت ولتاژ انتقال دهد. در همین راستا شرکت اعتماد کابل البرز تلاش کرده تا محصولی را تولید کند که هر خریدار و مصرف کننده‌ای بتواند از برندهای درجه یک صنعت سیم و کابل، با شایستگی کامل استفاده کند.

بهترین برند کابل جوشکاری

با آشنایی با عوامل اثرگذار در کیفیت یک کابل جوش در اینجا قصد داریم برند اعتماد کابل البرز را به‌عنوان بهترین مارک کابل جوشکاری در کشور معرفی کنیم. اعتماد کابل البرز در سال ۱۳۹۲ کارخانه تولیدی خود را با ۵۰۰۰ هزار مترمربع مساحت در منطقه صنعتی کمرد تهران راه‌اندازی کرد. اولین ویژگی این کارخانه، استفاده از ماشین‌آلات مدرن و به‌روز است.

درواقع، اعتماد کابل البرز یکی از توسعه‌دهنده‌های اصلی این صنعت در کشور است. این شرکت با تولیدات باکیفیت خود، پس از مدتی توانست علاوه بر نشان استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، گواهینامه ISO 2015-9001 اروپا را در مدیریت کنترل کیفیت به دست آورد. از دیگر گواهی‌نامه‌های کیفی این شرکت، تأییدیه توانیر و برق‌های منطقه‌ای و گواهی‌نامه کیفیت کالا از وزارت نیرو هستند.

اعتماد کابل البرز، ازنظر تنوع محصولات قطعا بهترین برند کابل جوشکاری در کشور است. این شرکت، کابل جوش خود را در سه دسته زیر تولید می‌کند:

 • کابل جوشکاری نیوتون؛ که بیشتر مصارف صنعتی داشته و تماما از مس است. این کابل در سایزهای ۱۲ تا ۱۸ میلی‌متر تولید می‌شود. روکش این کابل از فویل حرارتی و TRP است.
 • کابل جوش پاور. این کابل نیز از مس خالص تولیدشده و بیشتر در صنعت پتروشیمی استفاده می‌شود.
 • کابل جوش آلفا. بهترین کابل جوشکاری برای مصارف نیمه‌صنعتی، آهنگری و خانگی این کابل است.

بهترین مدل کابل جوشکاری

بهترین مدل کابل جوش برای شما بسته به نوع جوشکاری‌تان دارد. به‌طورکلی اگر به ولتاژ بالا در جوشکاری نیاز دارید بهتر است از کابل‌های کوتاه‌تر با قطر بیشتر استفاده کنید. در این صورت، بازدهی جوشکاری افزایش می‌یابد. همچنین، توصیه می‌شود از کابل‌های با طول بیشتر از سه متر استفاده نکنید. در صورت نیاز به کابل بلندتر باید آن در طول مسیرش از روی زمین بلند کنید.

بهترین کابل جوشکاری از میان کابل‌های نام برده شده در قسمت قبل، کابل پاور است. اعتماد کابل البرز در تولید این محصول و دیگر محصولات خود استانداردهای جهانی را مدنظر قرار داده است.

سخن آخر

کابل جوشکاری، یک ابزار مهم در جوشکاری است. بهترین کابل جوشکاری ، کابلی است که توان انتقال انرژی الکتریکی بالایی را بدون مشکلاتی مانند افت ولتاژ، داغ شدن و غیره داشته باشد. همچنین، روکش آن باید کاملا مقاوم، عایق و انعطاف‌پذیر باشد.

با توجه به این معیارها، بهترین برند کابل جوشکاری در کشور ما، برند اعتماد کابل البرز با نزدیک به ۱۰ سال سابقه تولید است. این برند، علاوه بر کابل جوش، انواع دیگر کابل و سیم را نیز با بهره‌گیری از مدرن‌ترین ابزارآلات و با استانداردهای جهانی، تولید می‌کند. مطالب بیشتر

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای