1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. انواع کابل کواکسیال و سیم آنتن + کاربرد انواع کابل آنتن

انواع کابل کواکسیال و سیم آنتن + کاربرد انواع کابل آنتن

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

انواع کابل کواکسیال را میشناسید؟ کابل های کواکسیال یا هم محور نوع خاصی از کابل‌ها با محافظت موثر هستند که انتقال سیگنال را بدون تداخل فراهم می کنند. این کابل‌ها بر اساس امپدانس خود نامگذاری میشوند، به عنوان مثال کابل های کواکسیال 50Ω و 75Ω که عموما در آنتن های تلویزیون برای انتقال تصویر و صدا استفاده می‌شوند. ویژگی کابل کواکسیال هم محور این است که موج ارسالی کاملاً در برابر هر نوع صدا محافظت می شود.

دو نوع Thinnet (نازک) و Thicknet (ضخیم) از انواع کابل کواکسیال هستند، که از محبوبیت زیادی برخوردارند. در این مقاله قصد داریم به انواع کابل کواکسیال و ویژگی¬های کابل هم محور مانند: کاربرد انواع کابل آنتن، ساختار، قیمت انواع کابل کواکسیال بپردازیم. قیمت کابل برق با سیم و کابل اعتماد البرز

ویژگی کابل کواکسیکال

کابل کواکسیال نوعی کابل مسی مخصوص است که با یک محافظ فلزی و سایر اجزای مهندسی شده برای جلوگیری از تداخل سیگنال ساخته شده است. در درجه اول این کابل توسط شرکت های تلویزیونی برای اتصال امکانات آنتن ماهواره¬ای خود در خانه¬ها مشتریان استفاده می¬شود.

انواع-کابل-کواکسیال

همچنین گاهی اوقات توسط شرکت¬های تلفن برای اتصال دفاتر مرکزی به تیرهای تلفن نزدیک مشتریان استفاده می شود. کابل کواکسیال در سال 1880 توسط مهندس و ریاضیدان انگلیسی (Oliver Heaviside) اختراع شد که در همان سال توانست اختراع خودش را به ثبت برساند.

انواع کابل کواکسیال

کابل کواکسیال بر اساس نوع دسته بندی به دو نوع تقسیم می‌شوند که اولین تقسیم بندی کابل کواکسیال از نظر ضخامت و دیگری از نظر کارایی است. طبق دسته بندی اول، کابل کواکسیال از نظر ضخامت به دو دسته کابل آنتن سبک (Tinnet) و سنگین (Thicknet) تقسیم می‌شود کابل آنتن نازک یا سبک در تلویزیون و منتقل کردن داده‌های تصویری و صوتی بیشترین استفاده را دارد. از طرفی دیگر کابل آنتن ضخیم یا سنگین بیشتر برای منتقل کردن داده در فواصل طولانی استفاده می‌شود.

انواع کابل کواکسیال و کاربرد آنها

کابل کواکسیال Thinnet (نازک)

این کابل داری قطر 6/4 میلی¬متری، که برابر با 0/25 اینچ است. این کابل سیگنالی برا برای شما به وجود می آورد که تا 185 متر هیچ کاهش فرکانسی را شاهد نخواهید بود. کابل Thinnet جزء خانواده RG-58 بوده، که دارای امپدانس 50 اهم است. اگر نمی دانید امپدانس چیست؟ باید بگویم امپدانس مقاومت سیم در برابر جریان متناوب است. مهمترین تفاوتی که میان کابل‌های خانواده RG-58 مشاهده می کنیم، هسته مسی در مرکز آنها است. هسته مرکزی گاهی هم میتواند به صورت یک مفتول مسی باشد و هم به صورت چند تار درهم تابیده که مناسب شبکه کامپیوتری و سیستم های رادیویی مانند انتقال بی سیم نظامی است.

کابل کواکسیال Thicknet (ضخیم)

کابل کواکسیال Thicknet یکی دیگر از انواع کابل کواکسیال است، که به اترنت استاندارد نیز شناخته می شود. قطر این کابل 1/26 سانتی منتر بوده که 2 برابر Thinnet به حساب می آید. دلیل نام گذاری این کابل به اترنت استاندارد این است که اولین نوع کابل کواکسیال بوده است. از این اسم در معماری شبکه نیز استفاده می شود. هسته ی مسی این کابل نیز نسبت به کابل های دیگر ضخیم تر است. البته امروزه از این کابل به ندرت استفاده می شود و در موارد استثنائی مثل ستون فقرات شبکه (backbone) به کار گرفته می-شود.

انواع-مختلف-کابل-کواکسیال

کابل کواکسیال سخت

کابل کواکسیال سخت که از لوله های گرد مسی، نقره یا طلا که مثل سپر هست ساخته شده است. هسته مرکزی رسانای این کابل به طور کلی از مس جامد تشکیل شده است. آنها عموما قطر بیشتری نسبت به هم نوع های خود دارند. خطوط سخت عمدتا برای پخش تلویزیونی، رادیویی و فرستنده¬های نظامی استفاده می شود.

کابل کواکسیال تابشی

این کابل به عنوان فیدر دارای نشت شناخته می شود. این مدل کابل کواکسیال به عنوان یک سیستم ارتباطی در تونل¬ها و استخراج¬های زیرزمینی استفاده می شود. کابل تابشی به عنوان یک آنتن توسعه یافته عمل می کند که توانایی این را دارد که امواج رادیویی را از طریق کابل مخابره کند. همچنین شما قابلیت ارتباط دو طرفه را خواهید داشت. از کابرد¬های این کابل می توان به این چند مورد اشاره کرد: استخراج معدن، راه آهن زیرزمینی و…

کابل کواکسیال RG6

از کابل کواکسیال RG6 هم در مصارف مسکونی و هم در کاربردهای تجاری می توان بهره گرفت. این کابل به صورت عادی برای پخش تلویزیون و مسیر یابی سیگنال های تلویزیون استفاده می¬شود و یکی از پرکاربرد¬ترین انواع کابل کواکسیال به حساب می آید.

انواع کابل آنتن

کابل کواکسیال نیمه سخت

این کابل شامل یک لوله فلزی است که لایه¬ای خارجیه آن از مس ساخته شده است. آنها توانایی بهره گیری از دامنه فرکانس گسترده-ای تا 65 گیگاهرتز دارند. این کابل دارای قابلبت پایداری فاز است. این نوع کابل از انواع کابل کواکسیال به دلیل قابلیت های فرکانس گسترده ، عملکرد الکتریکی و پایداری فاز بیشتری نسبت به سایر کابل ها دارد.

کابل محوری دوقلو

این کابل به جای یک هادی دارای 2 هادی داخلی است. استفاده از این کابل برای کاربردهای سیگنالینگ دیفرانسیل با سرعت بالا بسیار مناسب است. معمولاً کابل محوری دوقلو برای برنامه¬های دیجیتالی با فرکانس پایین، شبکه ذخیره سازی مرکز داده و برنامه های سروری استفاده می شود.

کابل کواکسیال و انواع آن

کابل سه محوری

این کابل به تریاکس نیز شناخته می شود. این نوع کابل از انواع کابل کواکسیال است. که دارای دو لابه است، یک لایه شامل عایق اضافی و غلاف رسانا است. کابل سه محوری پهنای باند بیشتری را به شما ارائه می دهد و تداخل را برای شما کاهش می دهد. کاربرد این کابل در اتصال بین دوربین و واحد کنترل با اندازه گیری جربان کم است. بیشتر بدانید.

لیست محصولات سیم و کابل اعتماد کابل البرز

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای