1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. انواع کابل تلفن هوایی و کاربرد آنها + کابل تلفن هوایی چیست؟

انواع کابل تلفن هوایی و کاربرد آنها + کابل تلفن هوایی چیست؟

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

آیا با انواع کابل تلفن هوایی و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ بهترین کابل تلفن را می‌شناسید؟ یکی از رایج‌ترین کابل تلفن ، کابل تلفن هوایی است. برخلاف تصور همه، کابل‌های تلفن فقط برای انتقال داده‌های صوتی کاربرد نداشته و دارای انواع متفاوتی هستند و هر کدام از آنها کاربرد متفاوتی نیز دارند. یکی از انواع کابل تلفن ، کابل تلفن هوایی است اما کابل تلفن هوایی چیست؟ این کابل‌ها به دلیل استفاده در محیط‌های بیرونی، دارای کیفیت و مقاومت بالایی هستند تا در برابر عوامل محیطی دوام بیاورند.

کابل تلفن هوایی نه تنها برای انتقال داده‌های صوتی، بلکه برای انتقال داده‌های تصویری و ویدئویی نیز استفاده می‌شود. حتی این کابل‌ها برای داشتن اینترنت خانگی قوی و بدون نویز هم انتخاب مناسبی هستند.
این کابل‌ها تنوع بالایی دارند و به دلیل استفاده در محیط خارج از ساختمان، باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشند تا در برابر سرما و گرما دوام بیاورند. بسته به کاربرد می‌توانید انواع کابل هوایی دو زوج، مهاردار و دوبل مهاردار را تهیه نمایید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع این کابل‌ها آشنا سازیم و سپس به بررسی کاربرد کابل تلفن هوایی بپردازیم.

قیمت سیم و کابل اعتماد کابل البرز.


سیم هوایی چیست؟

به طور کلی کابل‌های تلفن یک نوع از کابل‌های برق هستند که برای انتقال تصویر، صوت و امواج کاربرد دارند. از زمان اختراع تلفن تا کنون، زندگی بشر دگرگون شده و نوع ارتباطات تغییر کرده است. این کابل‌های تلفن که برای انتقال صوت و امواج استفاده می‌شود، توسط مقداری سیم عایق‌بندی‌شده تا به خوبی وظیفه خود را انجام دهد. البته این کابل‌ها در ابتدا که اختراع شدند، بسیار ساده و ابتدایی بودند ولی به‌مرورزمان تنوع بالایی پیدا کردند.

کابل و سیم‌های تلفن در حال حاضر به دو صورت، زمینی و هوایی تولید شده و مورد استفاده برای انتقال اطلاعات قرار می‌گیرند. این کابل‌های تلفن کاربری‌های متفاوتی داشته که انواعی از آن برای استفاده در داخل ساختمان و انواعی دیگر برای استفاده در خارج از ساختمان استفاده می‌شود.

کابل‌هایی که در خارج از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، ضد آب، مقاوم و ضخیم طراحی شده تا در برابر نور خورشید، تغییرات دما و باد و باران دوام داشته باشند. ولی کابل‌های تلفنی که در داخل ساختمان استفاده می‌شوند، دیگر نیازی به داشتن مقاومت حفاظتی بالا نداشته و در شرایط سخت بیرونی قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل این کابل‌ها دارای انعطاف بیشتر و شکل ظاهری شیک‌تر هستند تا بتوانید از آنها در هر قسمتی از محیط داخلی استفاده کنید.

کابل تلفن دیگری هم وجود دارد که به دلیل طراحی و فرایند ساختش، هم در داخل ساختمان و هم خارج از آن قابل استفاده بوده و تنوع بالایی دارند.

کابل-هوایی-چند-سیمه

انواع کابل هوایی

کابل تلفن هوایی، همان‌طور که گفته شد، نوعی از کابل‌های تلفن است که در خارج از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این کابل‌ها معمولاً در تیرها و پایه‌های برق مناطق مختلف استفاده می‌شود. در ادامه به انواع کابل تلفن هوایی می‌پردازیم.

کابل تلفن هوایی دو زوج

انواع کابل‌ تلفن ، از تعداد زوج‌های متفاوتی می‌توانند تشکیل شوند که یک نوع از آنها، کابل دو زوج است. این کابل برای استفاده در ارتباط از راه دور سیگنال‌های مخابراتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کابل دو زوج نه تنها برای انتقال صوت تلفنی استفاده می‌شود، بلکه از آنها می‌توان برای انتقال داده‌هایی مثل تصویر، ویدئو و داده‌های متنی هم استفاده کرد. این موضوع باعث می‌شود تا کابل دو زوج قیمت متفاوت‌تری نسبت به کابل‌های دیگر داشته باشد.

تعداد سیم‌های پیچیده شده به درون کابل باعث انتخاب اسم آن می‌شوند. به طور مثال، کابل دو زوج دارای 4 سیم است که به شکل دوتایی یا زوج به هم تابیده شده است. قطر این کابل‌ها معمولاً در اندازه‌های 0.5 و 0.6 طراحی و تولید می‌شود. این کابل نیز مانند دیگر کابل‌ها دارای یک عایق پی وی سی است تا در برابر شرایط محیطی و نور خورشید مقاومت خود را حفظ کرده و کارایی بالایی داشته باشد.

کابل‌های هوایی دو زوج در داخل ساختمانها مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا دارای انعطاف و خم بیشتری نسبت به دیگر کابل‌های هوایی است. هر چقدر میزان قطر سیم‌های آن بیشتر باشد، از میزان انعطاف پذیری کابل کم شده و درصد شکستگی در آن بیشتر می‌شود. از این کابل برای زنگ تصویری و صوتی واحدهای آپارتمان هم استفاده می‌شود. البته باید بدانید که قیمت این کابل‌ها با توجه به شرکت سازنده، تعداد زوج‌ها در کابل و کیفیت ساخت آن متغیر است.

انواع-کابل-تلفن-هوایی

نام دیگر کابل دو زوج، کابل جفت پیچ خورده هم بوده که دارای یک جفت سیم مسی است که به هم دیگر تابیده شده‌اند. این کابل‌هایی که سیم مسی دارند، معمولاً قطرهایی برابر 0.4 تا 0.8 میلی متر داشته و تعداد زوج‌های پیچ خورده در این کابل‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. البته هر چقدر که تعداد زوج سیم‌ها بیشتر باشد، میزان نویز و گفتگوهای متقاطع کمتر می‌شود و انتقال صوت بهتر صورت می‌گیرد. این کابل‌ها به نسبت دیگر کابل‌های هوایی، مقرون به صرفه بوده ولی عمر کوتاه و پهنای باند کمی دارند.

کابل هوایی تلفن مهار دار

کابل هوایی مهار دار بیشتر برای استفاده در مناطق روستایی و بیرون از شهر بوده، زیرا از مقاومت و ساختار محکمی برخوردار است. به طور کلی کابل‌های هوایی یا سرباز باید از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار باشد تا در شرایط جوی دوام آورده و عملکرد خوبی داشته باشد. حال تفاوت کابل مهار دار با دیگر کابل‌های هوایی در چیست؟ ساختار کابل تلفن هوایی مهار دار دارای یک زره فلزی از جنس فولاد است که باعث مقاومت و استحکام بیشتر کابل در هر شرایطی می‌شود و همین موضوع، این کابل را بسیار پرطرف‌دار کرده است.

کابل تلفن هوایی دوبل مهار دار (DW)

تفاوت کابل دوبل مهار دار با دیگر کابل‌های هوایی در نوع ساختار آن بوده که دارای دو رشته سیم مسی به همراه یک رشته سیم از آلیاژ فولادی است. این طراحی برای نگهداری از هادی کابل بوده که بیشتر برای صنعت مخابرات استفاده می‌شود. این کابل یک روکش پلاستیکی پی وی سی داشته که کل کابل را عایق بندی می‌کند.

هادی کابل هوایی دوبل مهار دار از جنس مس آنیل بوده و در برخی از انواع این کابل، از روکش پلی اتیلن استفاده می‌شود. به دلیل استفاده این کابل در صنعت مخابرات، با توجه به استانداردهای مخابرات کشور (VDE-ASTM) ساخته شده و در جعبه‌های تقسیم دیواری و روی تیر یا ارتباط دادن به پست‌های تلفن استفاده می‌شود.

این کابل‌ها دارای قطر هادی و سیم مفتول متفاوتی هستند. قطر هادی این کابل بین 0.5 تا 0.9 میلی متر و قطر سیم مفتول هم از 0.7 تا بیش از 2 میلی متر است.

کابل تلفن هوایی ضد نویز

کابل تلفن ضد نویز نسبت به دیگر کابل‌های هوایی قیمت بالاتری داشته، عملکرد متفاوت‌تری نسبت به دیگر کابل‌ها دارد. از بزرگ‌ترین مشکلات سیستم‌های مخابراتی همین وجود نویز و اختلال در انتقال داده‌ها است که این کابل‌های ضد نویز در چنین مواقعی مورد استفاده قرار گرفته تا این مشکل را رفع کند.

این نویزها نه تنها روی کیفیت صدای تلفن تأثیر بدی می‌گذارد، بلکه ممکن است باعث قطع یا کاهش سرعت در اینترنت شما هم بشود. حالا این کابل‌ها با طراحی و کیفیت بالایی که دارند، این نویزها را از بین می‌برد. کابل‌های ضد نویز یا به عبارتی کابل‌های شیلددار، دارای یک فویل آلومینیومی در بین عایق بیرونی و هادی هستند که باعث می‌شود اثرات الکترومغناطیسی کم شده و کاهش پیدا کند.

علت قیمت بالاتر این کابل‌های ضد نویز نسبت به دیگر کابل‌ها، در وجود یک لایه فلزی اضافه یا همان شیلد است. در هنگام نصب و استفاده از این کابل باید اقدامات احتیاطی به درستی انجام شده تا اثرات آن به درستی دیده شود.

کاربرد کابل هوایی

کابل‌های تلفن هوایی نه تنها برای اتصال دو خط ثابت تلفن استفاده شده، بلکه برای انتقال داده با فرکانس بالاتر در اینترنت‌های خانگی یا اداری هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته کابل‌های تلفن هوایی بیشتر برای انتقال داده در مسیرهای طولانی‌تر استفاده شده که به بیرون از ساختمان نصب می‌شود.

در آخر

در این مطلب شما را با کاربرد و انواع کابل تلفن هوایی آشنا کردیم. برای تهیه کابل تلفن هوایی باید ابتدا به نوع استفاده و کیفیت آن توجه کرده تا یک کابل مناسب و باکیفیت را خریداری کنید. کلیک کنید تا بیشتر بدانید.


لیست سایر محصولات اعتماد کابل البرز

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای