1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. کابل جوش چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل جوش چیست و چه کاربردی دارد؟

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

کابل جوشکاری چیست؟ کابل جوش یکی از انواع کابل برق است که برای جوشکاری الکتریکی به کار برده می‌شود. از این کابل، برای پر کردن شکاف جوش استفاده شده و از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود. به صورت خلاصه می‌توان گفت که این کابل، یکی از زیرشاخه‌های کابل‌های برقی بوده و برای جوشکاری مدارهای الکتریکی استفاده می‌شود.

کابل جوش انواع مختلفی دارد و جنس و کیفیت این کابل، تاثیر زیادی در فرایند جوشکاری خواهد داشت. این دسته از کابل‌ها باید بسته به کاربردشان، ویژگی‌های خاصی داشته باشند که در ادامه‌ی این مطلب از اعتماد کابل البرز به آن‌ها خواهیم پرداخت و کاربرد کابل جوشکاری را نیز بازگو خواهیم کرد.

کابل جوش چیست؟

همان‌ طور که گفته شد، این کابل در صنعت جوشکاری مدارهای الکتریکی استفاده شده و به عنوان اصلی‌ترین بخش جوشکاری در نظر گرفته می‌شود. این کابل از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده که هرکدام باید مشخصات خاصی داشته باشند. بخش داخلی یک رسانای استاندارد بوده و در اکثر مواقع، شاهد استفاده از فلز مس یا آلومینیوم هستیم. بخش خارجی آن نیز یک نارسانا و عایق حرارتی است.

این عایق حرارتی به دلیل در معرض بودن جوش، باید علاوه بر مقاومت بالا در مقابل حرارت، انعطاف‌پذیری بالایی نیز داشته باشند.

کابل جوش

به طور معمول، جنس این عایق از پلاستیک و به طور مخصوص، نئوپرن است و حرارت بین 90 الی 150 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. انعطاف‌پذیری برای این کابل‌ها نیز به دلیل کشیده شدن این کابل بر روی سطوح ناصاف باید در نظر گرفته شود. بخش خارجی نئوپرن علاوه بر کاربردهای ذکر شده، از رسانای داخلی در مقابل رطوبت و آسیب‌های دیگر نیز محافظت می‌کند.

تولید سیم و کابل جوش در دو نوع ترموست یا ترموپلاست صورت می‌گیرد، اما دلیل ترموست یا ترموپلاست بودن کابل جوشکاری چیست؟ به دلیل کاربرد خاص این مواد، کابل‌های جوشکاری باید در مقابل پاشش جوش مقاوم باشند و به همین خاطر، بهتر است جنس کابل جوش از ترموست یا ترموپلاست باشد.

کاربرد کابل جوشکاری چیست؟

شناخت کابل جوشکاری، اولین مرحله آشنایی با این ماده است و در مرحله بعد، بهتر است با کاربرد کابل جوش آشنا شوید.

این کابل برای پر کردن فضای خالی استفاده می‌شود و اصلی‌ترین جز فرایند جوشکاری است. یکی از عوامل مهم که در این فرایند باید در نظر گرفت، مقدار مصرف انرژی یا برق است. کیفیت کابل جوشکاری نیز در این عامل، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. هرچه کیفیت کابل بهتر باشد، در عین افزایش کیفیت جوش، مصرف انرژی نیز کاهش خواهد یافت.

از کابل جوشکاری، برای ایجاد اتصال دائم استفاده می‌شود. این کابل نه تنها برای اتصال تجهیزات فلزی، بلکه برای اتصال دائم سرامیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها و دیگر مواد نیز به کار گرفته می‌شود. به دلیل قابلیت اتصال مواد مختلف، از این کابل در صنایع خودروسازی، کشتی‌سازی، صنعت حمل‌ونقل و نوارهای نقاله استفاده می‌گردد.

مقاومت بالای عایق و رسانایی خوب فلز این کابل باعث شده تا کاربرد کابل جوش افزایش یابد. از این کابل می‌توان به عنوان کابل ارت ( سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد )نیز استفاده کرده و باعث تضمین ایمنی شد. در مواقع ضروری نیز می‌توان از کابل‌های جوشکاری استفاده کرد.

کابل جوش

زمانی که کابل‌های ژنراتور یا دستگاه‌های مهم صنعتی دچار مشکل شوند، می‌توان از کابل جوش برای برقراری اتصال استفاده کرد. موارد ذکر شده، اصلی‌ترین کاربرد کابل جوش هستند و برای کسانی که قصد دارند بدانند کابل جوش چیست، آگاهی از این موارد ضروری است.

کابل جوش در چه نوع جوشکاری استفاده می شود؟

همان‌ طور که در بخش قبل اشاره شد، اصلی‌ترین کاربرد کابل جوش، استفاده در صنعت جوشکاری الکتریکی است. جوشکاری الکتریکی نیز به دو بخش مقاومت و arc تقسیم می‌شود. به جوشکاری نوع arc، قطعه کاری نیز می‌گویند. کابل جوشکاری در هر دو نوع جوشکاری الکتریکی استفاده می‌شود. شناخت این نوع از جوشکاری الکتریکی و تفاوت آن‌ها به کسانی که می‌خواهند بدانند کابل جوش چیست، توصیه می‌شود.

ویژگی های کابل جوش چیست؟

کابل جوش به دلیل استفاده مستقیم در فرایند جوشکاری، تاثیر زیادی بر روی کیفیت جوش و مصرف انرژی خواهد داشت. کابل جوش مشخصات خاصی دارد و به دلیل اهمیت بالای این کابل، باید مشخصات آن را مورد بررسی قرار داد.

اولین ویژگی کابل جوشکاری که مهم‌ترین ویژگی آن نیز نامیده می‌شود، قدرت کابل جوش است. قدرت کابل جوش به حداکثر میزان جریانی گفته می‌شود که کابل بدون هیچ مشکلی آن را از خود عبور می‌دهد. قدرت کابل جوشکاری را با مقدار جریان یا درجه آمپر مشخص می‌کنند.

یکی از عوامل تاثیرگذار در قدرت کابل جوشکاری، سطح مقطع سیم یا کابل است که در کنار عواملی مانند طول، مقدار مقاومت سیم، مقدار مقاومت حرارتی و دمای محیط باید مورد بررسی قرار گیرند.

ویژگی دوم، طول کابل است و این ویژگی رابطه عکس با مقدار جریان عبوری و قدرت کابل دارد. هر چه طول یک کابل کمتر باشد، جریان بیشتری را انتقال می‌دهد. در صورتی که طول کابل جوش استفاده شده طولانی باشد، افت ولتاژ را شاهد خواهیم بود. افت ولتاژ به دلیل ایجاد اختلاف ولتاژ بین دو سر سیم ایجاد می‌شود و این اختلاف ولتاژ، ناشی از مقاومت داخلی سیم در مقابل جریان است. مقاله سایز کابل برق را بخوانید.

کابل جوش

ویژگی مهم دیگر کابل جوش، جنس رسانای درون کابل است. اغلب از فلز مس برای کابل جوشکاری استفاده می‌شود. فلز مس نیز تا مقداری می‌تواند در مقابل جریان مقاومت داشته باشد.

در صورت ایجاد مقاومت درون سیم، مقداری حرارت نیز تولید خواهد شد؛ اما در صورتی که قطر کابل انتخاب شده، کمتر از مقدار استاندارد باشد، کابل تا حد زیادی گرم می‌شود. این گرم شدن علاوه بر آسیب رساندن به خود کابل و کاهش قدرت، باعث ایجاد خطراتی مانند آتش‌سوزی می‌شود.

نکات مهم در خرید کابل جوشکاری

بسته به نوع کاربرد کابل جوشکاری، باید نکاتی را در مورد کابل رعایت کنید. اولین نکته، مربوط به طول مدار جوش است. طول مدار جوش، به مسیری اشاره دارد که برق در آن جریان پیدا می‌کند. برای افزایش دقت جوشکاری، طول کابل الکترود، گیرنده الکترود و کابل کار را نیز در محاسبه طول مدار جوش در نظر می‌گیرند. با آگاهی از طول مدار جوش، می‌توانید کابل مناسب با طول بهینه را انتخاب کنید.

مورد بعدی، مربوط به منبع انرژی یا برق جوشکاری است. پیش از این در بخش کابل جوش چیست اشاره کردیم که این کابل، وظیفه انتقال جریان را بر عهده دارد. این دستگاه نیز وظیفه دارد تا برق مورد نیاز برای فرایند جوشکاری را تامین کند. نوع منبع تغذیه یا برقی که استفاده می‌کنید، تاثیر زیادی در نوع کابل جوشکاری خواهد داشت.

کابل جوش

توان خروجی ترانس یا منبع تغذیه نیز در نوع کابل جوش موثر است. توان خروجی ترانس، به بیشترین مقدار جریان عبوری یا مصرفی دستگاه است که در نهایت بر روی طول و قطر کابل جوشکاری تاثیرگذار است.

دقت داشته باشید که هر چه طول کابل شما بیشتر شده و قطر آن کاهش یابد، قدرت و توان کابل نیز کاهش خواهد یافت. به دلیل ایجاد خطرات جدی و آسیب‌های سنگین به دستگاه و خود کابل، بهتر است کابل را بسته به توان خروجی ترانس انتخاب کنید؛ در این صورت، کابل شما به راحتی جریان ترانس را از خود عبور داده و دچار مشکل نمی‌شود.

از طرف دیگر، بهتر است در مسیرهای طولانی، از کابل جوشی با قطر بیشتر استفاده کرد و این قطر را بسته به عوامل مختلف، تغییر داد. در نظر داشته باشید که قطر کابل جوش نیز رابطه مستقیمی با قیمت کابل دارد. در صوت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت رسمی اعتماد کابل البرز مراجعه کنید.

اطلاعات بیش‌تر . . .

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای