1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. ☀️کابل کواکسیال چیست؟✔️ساختار✔️کاربرد کابل آنتن✔️مزایا و معایب

☀️کابل کواکسیال چیست؟✔️ساختار✔️کاربرد کابل آنتن✔️مزایا و معایب

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

کابل کواکسیال چیست؟ ویژگی کابل کواکسیال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ کابل کواکسیال یا کابل آنتن یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزار برای انتقال داده در مصارف خانگی، تجاری و صنعتی است. این کابل از یک سری رشته سیم مسی به هم تابیده شده تشکیل شده که با یک غلاف، روی آن پوشیده شده است.

ویژگی کابل کواکسیال، کاربرد و کیفیت آن است که باعث می‌شود تا ما یک صدای خوب و تصویری باکیفیت از سیستم‌های صوتی و تصویری خود در خانه داشته باشیم. قیمت سیم و کابل با سیم و کابل اعتماد البرز.

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال Coaxial یا کابل آنتن به نوعی یک کابل مسی بوده که با محافظ فلزی و جزئیاتی که دارد، از تداخل در سیگنال‌های تلویزیون جلوگیری می‌کند.

این کابل هم کاربرد تجاری و هم کاربرد خانگی دارد ولی در ابتدا کابل تلویزیون بوده و تلویزیون را به آنتن ماهواره وصل می‌کرد. البته در برخی موارد نیز از کابل کواکسیال در مخابرات برای وصل دفاتر مرکزی به دکل‌های تلفنی در نزدیک‌ترین نقطه به مشتری استفاده می‌شود.

کابل کواکسیال چیست؟

کابل شبکه کواکسیال شامل یک کانال فیزیکی است که سیگنال الکتریکی را منتقل می‌کند. این کانال هم شامل یک رسانای فلزی بوده که یک لایه عایق و محافظ رسانا آن را پوشانده است. هسته مسی موجود در کابل کواکسیال، دیتا را به سرعت منتقل کرده و اجازه نمی‌دهد که هیچ تداخلاتی روی آن تأثیر گذاشته یا به دلیل عوامل محیطی تخریب شود.

قبل‌ترها از کابل کواکسیال برای اتصال اینترنت به انترپرایزها و دیتاسنترها استفاده می‌شد که الان، کابل‌های جفت تابیده شده به یکدیگر جایگزین کابل کواکسیال شده است. کابل کواکسیال یا کابل آنتن به کمک ریپیترها، اطلاعاتی مثل صدا و تصویر را از فواصل طولانی منتقل می‌کند. در حالت کلی، ویژگی کابل کواکسیال برای انتقال امواج از آنتن به گیرنده بوده و برای این امر کاربرد دارد. کاربردهای دیگر کابل کواکسیال در اتومبیل، تجهیزات نظامی، تجهیزات پزشکی، گیرنده‌های آنتن رادیو و تلویزیون، هواپیما و متصل شدن به دیش‌های ماهواره است.

ساختار کابل کواکسیال

ساختار سیم کواکسیال چیست؟ ساختار و اجزای کابل کواکسیال شامل یک سیم رسانا مسی، روکش پلاستیکی محافظتی یا عایق، غلاف محافظتی پلاستیکی و یک محافظ فلزی که امنیت داده‌های عبوری را برقرار می‌کند، است.

ساختار-کابل-کواکسیال

لایه مرکزی کابل کواکسیال دارای یک رسانای الکتریکی بوده که عایق‌بندی‌شده است. این ساختار به محصور ماندن سیگنال‌ها کمک کرده و از نویزهای الکتریکی و تداخل در سیگنال‌ها جلوگیری می‌کند. لایه مرکزی این کابل که دارای یک رسانای الکتریکی است را هم می‌تواند از یک سیم ساده باشد و هم می‌تواند از سیم‌های تابیده شده به یکدیگر تشکیل شده باشد. این سیم مسی با یک عایق به دور خود پوشیده شده که روی این عایق، با یک لایه بافته شده از جنس فلز یا مس کاور شده است. در نهایت، تمام ساختار گفته شده درون یک عایق بیرونی قرار گرفته و برای استفاده آماده می‌شود.

لایه عایق که روی هسته مرکزی را پوشانده است، نوعی لایه محافظ برای هسته مرکزی بوده که به آن دی الکتریک میگویند. این لایه، فاصله بین هسته مرکزی و لایه بیرونی را پر کرده و خاصیت عایق کردن هسته مرکزی را دارد. دلیل استفاده از مس به عنوان رسانا در این کابل‌ها این است که مس یک فلز چکش‌خوار بوده و الکتریسیته را به خوبی هدایت می‌کند. همچنین، مس به خوبی با آلیاژهای دیگر ترکیب شده و در کل بهترین رسانا برای این نوع مصارف است.

انواع کابل کواکسیال

کابل کواکسیال بر اساس نوع دسته بندی به دو نوع تقسیم می‌شوند که اولین تقسیم بندی کابل کواکسیال از نظر ضخامت و دیگری از نظر کارایی است. طبق دسته بندی اول، کابل کواکسیال از نظر ضخامت به دو دسته کابل آنتن سبک (Tinnet) و سنگین (Thicknet) تقسیم می‌شود کابل آنتن نازک یا سبک در تلویزیون و منتقل کردن داده‌های تصویری و صوتی بیشترین استفاده را دارد. از طرفی دیگر کابل آنتن ضخیم یا سنگین بیشتر برای منتقل کردن داده در فواصل طولانی استفاده می‌شود.

ویژگی-کابل-کواکسیال

کابل سنگین به دلیل ضخامت و رسانای ضخیم مسی که دارد، از تداخلات سیگنالی جلوگیری کرده و در برابر ضعف داده مقاوم‌تر از کابل سبک و نازک است. کابل نازک نسبت به کابل سنگین انعطاف پذیری بالاتری داشته و بیشتر برای شبکه‌های کامپیوتری و رادیو استفاده می‌شود. در عوض کابل سنگین در فواصل طولانی کاربرد داشته و سیگنال‌ها را بدون تضعیف منتقل می‌کند.

همان‌طور که گفتیم، طبق ویژگی کابل کواکسیال از نظر کاربرد و نوع استفاده هم تقسیم بندی می‌شوند که این تقسیم بندی شامل:

کابل کواکسیال RG6 یا کابل کواکسیال تلویزیون

در کل، ما کابل‌های کواکسیال را برای استفاده در تلویزیون و ماهواره می‌شناسیم که البته باید این را هم در نظر بگیرید که استفاده از کابل آنتن بی کیفیت ممکن است انتقال سیگنال و داده‌ها را به درستی انجام ندهد. کابل کواکسیال مخصوص تلویزیون باید دارای 75 اهم باشد که کابل‌های RG6 بهترین گزینه برای این نوع مصارف است.

کابل کواکسیال RG11 یا کابل کواکسیال HDTV با میزان وضوح بالا

بهترین گزینه برای دریافت داده‌های HD، کابل کواکسیال RG11 است. این کابل آنتن از دیگر کابل‌های آنتن قدرت بالاتری دارد و به دلیل فضای بیشتری که برای انتقال داده‌ها ایجاد می‌کند، سیگنال‌ها با سرعت بالا و بسیار قوی منتقل می‌شوند. کاربرد این کابل آنتن برای انتقال تمامی داده‌ها و سیگنال‌ها از جمله صوت، تصویر و ویدئو است. کابل آنتن RG11 به دلیل نداشتن لرزش و نویز در فواصل طولانی، یکی از بهترین کابل‌های کواکسیال بوده و در بسیاری از مصارف کاربرد دارد.

کابل-کواکسیال-RG11

کابل کواکسیال RG6 یا کابل کواکسیال اینترنت

یکی دیگر از کاربردهای کابل کواکسیال، استفاده برای انتقال سیگنال‌های متصل به اینترنت است. اما نکته قابل توجه در این نوع مصارف این است که فرکانس‌های بالاتر از ویدئوهای سنتی آنالوگ در آن اجرا می‌شود. طبق دلیل گفته شده، باید از کابل‌های طراحی شده برای این کار استفاده شود.

کابل کواکسیال RG6 برای چنین مصارفی تولید شده و مشکل شما را حل می‌کند. این کابل رسانای بزرگ‌تر، عایق دی الکتریک ضخیم‌تر و در نتیجه کیفیت سیگنال ارائه شده بهتری نیز دارد. این مدل از کابل‌های کواکسیال با یک نوع محافظ دیگری هم تولید می‌شود که می‌تواند سیگنال‌های سطح GHz را نیز منتقل کند.

کابل کواکسیال RG59 یا کابل کواکسیال دوربین‌های مداربسته

کابل RG59 مناسب‌ترین کابل برای استفاده در دوربین‌های مداربسته است. البته برای این نوع مصارف نیز می‌توان از کابل RG6 ( تفاوت سیم آنتن با سیم ماهواره ) هم استفاده کرد. کابل RG6 می‌تواند مسافت‌های طولانی‌تری را نسبت به کابل RG59 ساپورت کرده و داده‌هایش را انتقال دهد. ولی کابل RG59 یک کابل ضخیم‌تر و محکم‌تری نسبت به کابل دیگر است که استفاده از آن خیلی راحت و آسوده نیست. ویژگی کابل کواکسیال RG59 استفاده آن در فواصل طولانی بوده و با ضخامت و مقاومت بالایی که دارد، مناسب برای دوربین‌های مدار بسته است.

انواع کابل-کواکسیال

برای خرید یک کابل RG59 خوب باید به نکات زیادی توجه کنید، زیرا انتخاب اشتباه در این کابل ممکن است مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. باید به نکاتی نظیر جنس و کیفیت پلاستیک، جنس عایقی که به دور رسانا پیچیده شده و جنس رسانای اصلی که در مرکز کابل قرار دارد، توجه کنید تا یک کابل RG59 خوب را خریداری کنید.

یک نکته‌ای که باید در همه کابل‌های کواکسیال به آن توجه کنید، میزان رسانای استفاده شده در آن است. هر چه این رسانا از مس بیشتری ساخته شده باشد، رسانایی آن نیز بالاتر بوده و البته قیمت بالاتری خواهد داشت.

کابل کواکسیال RG6 یا کابل کواکسیال فیلم‌برداری

کابل‌های RG6 و RG59 از رایج‌ترین کابل‌های مناسب برای فیلم است. در بین این دو کابل، کابل RG59 یک کابل استاندارد برای کارهای فیلم‌برداری و پخش ویدئو بوده ولی کابل RG6، سیگنال‌های ویدئویی دیجیتال را بهتر منتقل کرده و گزینه مناسب‌تری است.

برای انتخاب یک کابل کواکسیال مناسب باید به امپدانس (Impedance) آن توجه کنید. به طور کلی سه امپدانس وجود دارد که شامل 50، 75 و 100 اهم است.

کاربرد کابل کواکسیال

کاربرد کابل coaxial چیست؟ از کابل‌های کواکسیال بلند، بیشتر برای ارتباط بین شبکه‌های رادیویی، تلفنی و تلویزیونی در فاصله طولانی استفاده می‌شود. از ویژگی کابل کواکسیال کوتاه می‌توان به وصل کردن آن به لوازم تصویری خانگی و اندازه‌گیری الکتریکی استفاده شده، اشاره کرد. از کابل کواکسیال میکرو هم در وسایل اسکن مافوق صوتی و تجهیزات نظامی استفاده می‌شود.

نکته مهم در استفاده از کابل‌های آنتن این است که برای انتقال سیگنال باید آنها را از دکل رادیویی به گیرنده رادیو و یا از ایستگاه تلویزیونی به گیرنده تلویزیون وصل کرد.

کاربرد-کابل-کواکسیال

مزایا و معایب کابل کواکسیال

با توجه به اینکه هر تکنولوژی و فناوری‌ای دارای مزایا و معایبی است، کابل‌های آنتن نیز دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

مزایای کابل کواکسیال

کابل آنتن یک گزینه عالی برای انتقال داده در مسیرهای کوتاه است و با توجه به تنوع بالایی که دارد، برای بسیاری از وسایل و سیستم‌های الکتریکی استفاده می‌شود. این تا حدود زیادی تداخلات امواج و نویزها را از بین برده که این مزیت را مدیون ترکیباتی بوده که یکجا در اختیار مصرف کننده قرار داده است.

از دیگر مزایای کابل آنتن می‌توان به انعطاف پذیری خوب، وزن پایین، قیمت مناسب نسبت به کیفیت و کارایی، انتقال داده با حجم زیادی از داده در فاصله‌های طولانی و دور و مقاوم بودن در برابر پیچ خوردگی و تا خوردگی، اشاره کرد که کابل آنتن را یک کابل محبوب در بین مصرف کنندگان کرده است. در کابل‌های کواکسیال میدان مغناطیسی که سیگنال را منتقل می‌کند، فقط در فضای بین رسانه‌های خارجی و داخلی بوده که از مزیت‌های این کابل محسوب می‌شود. این ویژگی کابل کواکسیال باعث می‌شود که برعکس بیشتر خطوط انتقال و کابل‌های انتقال داده، بتواند در کنار اجسام فلزی نصب شود، بدون آن که قدرت خود را از دست بدهد.

مزایای کابل کواکسیال

معایب کابل کواکسیال

  • برای نصب کابل‌های کواکسیال، هزینه بالایی باید صرف شود.
  • این کابل نسبت به کابل‌های دیگر تابیده شده، مراحل نصب طولانی‌تر و سخت‌تری دارد.
  • کابل‌های کواکسیال محدودیت فاصله داشته و بیشتر در فواصل کوتاه استفاده می‌شوند.
  • برای انشعابات این کابل باید از عناصر خاصی استفاده شود.

ورودی کواکسیال چیست؟

ورودی کابل کواکسیال، آن قسمتی است که باید به تولید کننده داده متصل شود. برای وصل کابل‌های آنتن، همان‌طور که در بالاتر گفته شد باید آن را از به طور مثال از دکل رادیویی به گیرنده رادیو وصل کنید یا آن را از ایستگاه‌های تلویزیونی به گیرنده‌های تلویزیون نصب کنید تا مراحل انتقال سیگنال و داده به درستی انجام شود و داده‌هایی بدون نویز و تداخل داشته باشید.

ورودی-کابل-کواکسیال

خروجی Coaxial چیست؟

خروجی کواکسیال چیست? خروجی کابل کواکسیال قسمتی است که از تولید کننده سیگنال به دستگاه گیرنده شما وصل می‌شود. به طور مثال، شما برای نصب دیش ماهواره از یک سیم کواکسیال استفاده می‌کنید که یک سر آن را به دیش ماهواره وصل کرده که آن ورودی کابل می‌شود. طرف دیگر کابل را نیز از پشت بام یا بالکن، به دستگاه گیرنده مثل تلویزیون وصل می‌کند.

ورودی-و-خروجی-کابل-کواکسیال

خروجی کابل کواکسیال باید به دستگاه‌های گیرنده وصل شود تا داده‌ها و سیگنال‌ها به درستی منتقل شوند.

بهترین کابل کواکسیال

برای انتخاب بهترین کابل کواکسیال ، باید به نوع استفاده خود و ویژگی کابل کواکسیال مورد استفاده، توجه کنید. همان‌طور که در قسمت انواع کابل کواکسیال گفته شد، این کابل‌ها بر اساس نوع استفاده نیز تقسیم‌بندی‌شده و در آن جا گفتیم که برای هر مصرفی چه کابلی مناسب‌تر است.

کابل RG6 برای تلویزیون، فیلم‌برداری و اینترنت مناسب بوده و البته برای دوربین‌های مدار بسته که مصافتی طولانی دارند نیز مناسب است. البته باید بدانید که بهترین استفاده برای کابل RG6، برای تلویزیون و ماهواره است.

بهترین-کابل-کواکسیال

کابل RG11 برای داشتن داده‌های HD استفاده شده و بیشترین در فواصل طولانی استفاده می‌شود. این کابل مناسب برای ساختمان‌هایی است که ارتفاع بالایی داشته و بزرگ هستند. کابل RG11 به دلیل استفاده در فواصل طولانی، قدرت بالایی داشته و داده‌ها را با کیفیتی خوب و استاندارد نشان می‌دهد.

بهترین استفاده برای کابل RG59، استفاده در دوربین‌های مدار بسته است. این کابل به دلیل ضخامت و مقاومت بالایی که دارد، انتخابی عالی برای این کاربرد است.

کابل RG60 نیز برای مصارفی مثل تلویزیون و ماهواره استفاده می‌شود ولی تنها تفاوتی که با کابل RG6 دارد، این است که برای تلویزیون‌هایی با کیفیت بسیار بالاتری استفاده می‌شود. پس این کابل داده‌هایی با کیفیت بالا به شما ارائه داده و تصویر تلویزیون با کیفیت شما را پایین نمی‌آورد.

در آخر

کابل کواکسیال یکی از کاربردی‌ترین و پراستفاده‌ترین اختراعات بشر بوده که برای داشتن صدا و تصویری خوب به ما کمک می‌کند. ویژگی کابل کواکسیال ارائه دادن داده‌ها و سیگنال‌هایی با کیفیت و بدون نویز بوده که مناسب برای استفاده خانگی نیز بوده و صدای خوب و تصویری با کیفیت از تلویزیون به شما ارائه می‌دهد. بیشتر بدانید.

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای