1. خانه
  2. سیم و کابل
  3. ☀️استاندارد رنگ بندی کابل ها (✔️ رنگ سیم فاز ✔️ نول کولر ✔️ دیگر سیم ها )

☀️استاندارد رنگ بندی کابل ها (✔️ رنگ سیم فاز ✔️ نول کولر ✔️ دیگر سیم ها )

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش سیم و کابل البرز با ما تماس بگیرید.

با رنگبندی کابل‌ها چقدر آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید رنگ سیم فاز و نول کولر چیست؟ مطمئنا تا به حال متوجه شده‌اید که هرکدام از کابل‌ها ( خرید کابل برق )، رنگ منحصربه‌فردی دارند. شاید در ابتدا برایتان سوال باشد که رنگبندی کابل ها چگونه است؟ رنگ فاز و نول چه رنگی‌ست و چرا باید با استفاده از رنگ‌های منحصربه‌فرد، بین کابل‌ها تمایز ایجاد کرد؟ رنگ بندی کابل ها استاندارد خود را دارد و با توجه به رنگ سیم و کابل‌ها می توان نوع کاربری آن را تشخیص داد.

با توجه به اهمیت این تنوع رنگی و میزان کاربرد آن، شاید بهتر باشد تا شما را از دلیل تمایز رنگ‌های این کابل‌ها آگاه سازیم؛ چرا که شما برای متصل کردن هرکدام از این کابل‌ها به پورت صحیح، نیاز دارید تا شناخت کافی از مفهوم رنگبندی کابل ها پیدا کنید.

استاندارد رنگبندی کابل ها

کابل ها در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند اما رنگ آمیزی این کابل‌ها به دلخواه نیست و تولیدکنندگان از یک استاندارد عمومی پیروی می‌کنند. افرادی که می‌خواهند یک سیستم برقی را بررسی کرده و کابل‌های آن را در بیاورند، باید بدانند که هرکدام از این رنگ‌ها چه مفهومی دارد؛ در غیر این صورت، احتمال بروز اشتباه و متصل کردن کابل به پورت‌های اشتباهی وجود دارد.

رنگ بندی کابل

معنی رنگ سیم برق

  • سیم های مشکی

عموما می‌توان سیم‌های مشکی رنگ را در تمام سیستم‌های برقی مشاهده کرد. این سیم که همواره دارای جریان الکتریکی است، سیستم برقی را به منبع برق متصل می‌کند و برای انتقال برق به سوییچ‌ها به کار می‌رود. سیم مشکی برق وظیفه دارد تا جریان الکتریکی را از منبع برق گرفته و آن را به پریز‌ها و سوییچ‌ها انتقال دهد؛ بنابراین دور از ذهن نیست که همواره برق در آن جریان داشته باشد.

  • سیم های قرمز

کاربرد سیم‌های قرمز، شباهت زیادی به سیم‌های مشکی دارد. این سیم، وظیفه انتقال الکتریسیته به سوییچ‌ها را دارد و می‌تواند سیستم دود را به سیستم برقی خانه متصل کند؛ به همین دلیل، به عنوان یکی از کاربردی‌ترین سیم‌ها شناخته می‌شود. افراد می‌توانند یک سیم قرمز را به یک سیم مشکی متصل کنند و یا هر دو سیم را به صورت همزمان در سیستم برق به کار ببرند.

  • سیم های آبی و زرد

از دیگر رنگبندی کابل ها، می‌توان به آبی و زرد اشاره کرد که کاربرد چندانی در پریزهای عادی و عمومی ندارند؛ اما در مواقعی خاص، می‌توان کاربردهای برجسته آن‌ها را مشاهده کرد. این سیم‌ها حامل جریان الکتریسیته هستند که برق را از طرفی به طرف دیگر انتقال می‌دهند؛ اما این حمل جریان برق، به نحوی نیست که از این سیم‌ها در پریزهای عادی استفاده کنند.

رنگ بندی کابل
  • سیم های سفید و خاکستری

شاید تا به حال سیم‌هایی را مشاهده کرده باشید که رنگ سفید یا خاکستری دارند. این سیم‌ها به عنوان سیم نول استفاده می‌شوند و کاربرد ویژه‌ای در این زمینه دارند. البته لازم به ذکر است که سیم سفید رنگ برای نول کاربردی‌تر بوده و به نوعی رنگ استاندارد نول شناخته می‌شود. ( فاز و نول )

بنابراین زمانی که برایتان سوال شد که سیم نول چه رنگی است، بدانید که رنگ‌های سفید و خاکستری به صورت استاندارد برای سیم‌های نول استفاده می‌شوند.

  • سیم های سبز

آخرین مورد که قصد معرفی آن را داریم، سیم‌های سبز رنگ هستند که در رنگبندی کابل ها به وفور مشاهده می‌شوند. این سیم در واقع نقش محافظ را برای سیستم برقی ایفا می‌کند و از این سیم، برای مشخص کردن کابل اتصال مدار به زمین استفاده می‌شود.

سیم ارت چه رنگی است ؟

پیدا کردن سیم ارت و اینکه سیم اتصال به زمین چه رنگی است، با توجه به تنوع رنگ بندی کابل ها، دغدغه‌ای قابل توجه است که در مواقعی می‌تواند برای افراد پیش آید. در حالت کلی، رنگ سیم ارت با سبز و زرد مشخص می‌شود. البته استفاده از رنگ سبز برای مشخص کردن این سیم‌ها بسیار رایج‌تر است و می‌توان آن را استاندارد اصلی این سیم‌ها تلقی کرد.

رنگ بندی کابل

رنگ سیم ارت در اجاق گاز

رنگ سیم ارت اجاق گاز معمولاً سبز و زرد است، بایستی یکی از رنگ‌ها حداقل به اندازه ۳۰٪ و حداکثر به اندازه ۷۰٪ از سطح رشته را بپوشاند و دیگری بقیه سطح را پوشش دهد. توجه داشته باشید که در سیم‌هایی که به رنگ زرد و سبز هستند منظور شناسایی سیمی است که برای اتصال زمین و یا تدابیر حفاظتی شبیه به آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ سیم ارت در کابل سه رشته نیست سبز و زرد است.

رنگ سیم مثبت و منفی کدام است؟

در حالت کلی، افراد باید توانایی تشخیص سیم‌های مثبت و منفی را داشته باشند تا بتوانند سیستم برق را به جایی متصل کنند. طبق استاندارد سیم‌کشی، سیم‌های منفی رنگ سیاه داشته و سیم‌های مثبت با رنگ سفید مشخص می‌شوند. با این تفاسیر، یقینا تشخیص این سیم‌ها از یکدیگر ساده خواهد بود.

تشخیص رنگ سیم فاز و نول

بسیاری از افراد که فعالیت چندانی در این زمینه نداشته‌اند، از خود و دیگران این سوال را دارند که سیم نول و سیم فاز چه رنگی است؟ با توجه به فراوانی کاربرد این سیم‌ها، به جرئت می‌توان گفت تشخیص رنگ بندی کابل ها و استاندارد رنگ سیم فاز و نول برای غالب افراد کاربردی و مفید است.

رنگ سیم نول چه رنگی است

رنگ سیم نول با رنگ‌های خاکستری و سفید مشخص می‌شود.

سیم فاز چه رنگی است

باید بگوییم که از رنگ قرمز برای متمایز ساختن سیم‌های فاز استفاده می‌کنند. این اطلاعات در استاندارد رنگ سیم فاز و نول ذکر شده‌اند و افراد می‌توانند رنگ مشخص شده برای هرکدام از انواع سیم را در این استاندارد پیدا کنند.

رنگ بندی کابل

رنگ سیم فاز و نول کولر گازی

زمانی که یک رنگ خاص در استاندارد برای سیم‌ها مشخص می‌شود، عموما تمامی سیستم‌های برقی نیز از آن پیروی می‌کنند. رنگ بندی سیم کولر نیز از این استاندارد پیروی می‌کند. کولر گازی نیز همانند موارد دیگر، دارای سیم‌های نول و فاز است که به ترتیب با رنگ‌های سفید و قرمز مشخص می‌شوند تا افراد در صورت تمایل، توانایی تشخیص آن‌ها را داشته باشند.

استاندارد رنگ سیم های برق سه فاز

عموما برای هرکدام از انواع برق، یک استاندارد خاص تعریف می‌شود که تمامی سیم‌کش‌ها و افراد فعال در این زمینه باید از آن آگاهی داشته باشند. استاندارد رنگ سیم های برق سه فاز ، یک لیست بلند از رنگ‌های مورد استفاده برای مشخص کردن سیم‌ها تعیین کرده است. طبق استانداردIEC ، می‌توان از رنگ‌های زیر برای رنگبندی کابل ها و مشخص کردن کاربری آن‌ها استفاده کرد:
• سیاه
• نارنجی
• زرد
• سبز
• خاکستری
• قهوه‌ای
• قرمز
• سفید
• صورتی
• فیروزه‌ای
• آبی
• بنفش

رنگ بندی کابل

نتیجه گیری

در این مطلب، رنگ بندی کابل ها را مورد بررسی قرار دادیم تا شما توانایی تشخیص کاربری سیم را داشته باشید. البته روش‌های دیگری هم برای شناسایی نوع و کاربری سیم وجود دارند که شما نیازمند تخصص بالایی برای استفاده از آن هستید. به همین دلیل توصیه می‌شود استفاده از استاندارد رنگبندی کابل ها را در اولویت خود قرار دهید. بیش‌تر بخوانید.

محصولات

همین حالا به مشاوران ما پیام دهید

09128389181

etemadcablealborz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت لحظه ای